Największe przemyty w 2019 roku. Lubelska KAS w liczbach

Krajowa Administracja Skarbowa jest w ścisłej czołówce służb i instytucji w Polsce zajmujących się zwalczaniem przestępczości tytoniowej. Znaczący wpływ na ten sukces mają wyniki Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Reklamy

 

W sumie w 2019 r. funkcjonariusze KAS w województwie lubelskim udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu m.in.: 3,4 mln paczek papierosów o wartości rynkowej blisko 47 mln złotych, a także 14 ton tytoniu oraz  2,7 tony suszu tytoniowego.

W ubiegłym roku lubelska KAS zniszczyła blisko 157 ton wyrobów tytoniowych, w tym 7,4 mln paczek papierosów oraz 380 kg tytoniu. To zarówno towary pochodzące z przemytu, jak i z nielegalnej działalności wykrytej na terenie kraju.

Udaremniany przez funkcjonariuszy celno – skarbowych przemyt nielegalnych papierosów odbywał się zarówno transportem drogowym, jak też kolejowym.

Dwa największe przemyty papierosów w województwie lubelskim w ubiegłym roku zostały wykryte w Oddziale Celnym w Koroszczynie podczas kontroli samochodów ciężarowych. Ilość papierosów zabezpieczonych w trakcie tylko tych dwóch ujawnień to blisko 900 tys. paczek, a ich wartość rynkowa to ponad 12 mln zł. 

Natomiast największy przemyt drogą kolejową w ubiegłym roku ujawnili funkcjonariusze z Oddziału Celnego w Małaszewiczach. 148 tys. paczek papierosów ukrytych było miedzy legalnym towarem, w jednym z kontenerów jadących pociągiem towarowym z Chin. Wartość rynkową nielegalnego towaru funkcjonariusze oszacowali na ponad 2 mln zł.

Poza przemytem papierosów spoza Unii Europejskiej, funkcjonariusze likwidowali też nielegalnie działające fabryki papierosów na terenie naszego kraju.

W ubiegłym roku lubelska KAS, w ramach wspólnych działań z innymi służbami – Centralnym Biurem Śledczym Policji, Strażą Graniczną – doprowadziła do zlikwidowania czterech fabryk zajmujących się produkcją nielegalnych papierosów oraz „hurtowni” gotowych wyrobów tytoniowych. Działania kontrolne prowadzono w województwach lubelskim, łódzkim i mazowieckim. Poza papierosami, tytoniem  i suszem tytoniowym zatrzymywano też całe linie do produkcji nielegalnych papierosów.

 

info i fot.: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

 


 

Zobacz też:

REGION – Rekordowy przemyt – blisko pół miliona paczek papierosów o wartości rynkowej ponad 6,3 mln

REGION – Miliony w drewnie. Największy w tym roku przemyt papierosów w woj. lubelskim

REGION – Kontrabanda warta 1,3 mln w taflach szkła