19 kwietnia 2024

Największy z gockich budynków w Masłomęczu

20 metrów długości, 10 metrów szerokości i 7 metrów wysokości…Takie właśnie wymiary ma pierwszy z czterech zaplanowanych w Masłomęczu budynków wchodzących w skład rozbudowywanego skansenu „Wioska Gotów”

Obecnie już istniejący tzw. długi dom, zarówno pod względem rozmiarów, położenia według kierunków świata oraz konstrukcji dwóch głównych części, zaprojektowany i wykonany został w oparciu o wyniki badań archeologicznych w Hrubieszowie-Podgórzu.

Zachodnia – półziemiankowa część budynku wykonana została w technice sumikowo-łątkowej, a drewniana podłoga zagłębiona jest na 90 cm od obecnego poziomu gruntu. Wewnątrz znajdzie się również piec kopułkowy z paleniskiem oraz kompletne wyposażenie użytkowe. Część wschodnią – naziemną wykonano w konstrukcji plecionkowej, docelowo obrzuconej gliną. Całość przykrywa wspólny dach o konstrukcji kalenicowo-sochowej kryty strzechą.

Obiekt ten, począwszy od przyszłego sezonu, będzie najważniejszym miejscem w budowanym skansenie.

W ramach projektu na działce, na której w ostatnich latach odbywały się Biesiady Archeologiczne w Masłomęczu, wybudowane zostaną rekonstrukcje kolejnych drewnianych chat: chata tkaczki, chata wojownika oraz zagroda garncarza. Działka została ogrodzona płotem plecionkowym, a oprócz tego ma na niej powstać drewniany trakt z bali liczący ponad 100 metrów.

Udostępnienie całego kompleksu zwiedzającym zaplanowane jest na późną wiosnę przyszłego roku.

Inwestycja realizowana jest przez Gminę Hrubieszów, która w ubiegłym roku złożyła wniosek o dofinansowanie projektu pn. „Wioska Gotów w Masłomęczu” ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” Osi 3 „Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej”.
Planowane zakończenie prac – późna wiosna 2014.

Patronat merytoryczny sprawuje hrubieszowskie muzeum oraz Instytytut Archeologii UMCS w Lublinie.