25 kwietnia 2024

Najwyższy czas działać z energią. Włącz się!

Opłaty za energię rosną. Czy wiemy za co płacimy? Skąd bierze się energia w naszym domu? Przekonajmy się, że możemy mieć na to wpływ. Wspólnie decydujmy o najważniejszych sprawach. Rusza inicjatywa WŁĄCZ SIĘ, a wraz z nią lokalne narady obywatelskie.

Energia towarzyszy nam praktycznie w każdej chwili, rzadko jednak zastanawiamy się jak ona powstaje. Tymczasem źródeł energii jest wiele i każde z nich ma swoje wady i zalety, o których warto wiedzieć jak najwięcej. Ważne jest też skąd pochodzi energia, z której korzystamy. Możemy importować ją z odległych miejsc albo wytwarzać blisko miejsca zamieszkania czy zakładu pracy.


Decydujmy wspólnie!

Wszystko to wymaga podejmowania decyzji, a każda z nich niesie za sobą określone koszty, które ponosimy wszyscy. Dlatego tak ważne jest, aby wspólnie decydować o tym, z jakich źródeł energii korzystać i jak najrozsądniej nią gospodarować. – Dzięki udziałowi w energetycznych naradach obywatelskich mieszkańcy lubelskich gmin będą mieli możliwość wypowiedzieć się w ważnych kwestiach, które bezpośrednio ich dotyczą i przedstawić swoje sugestie osobom podejmującym decyzje w gminie – mówi Agnieszka Tomaszewska z Instytutu na rzecz Ekorozwoju, koordynatorka projektu pt. „Udział społeczny w tworzeniu lokalnych strategii i planów energetycznych”.


Duński sposób na społeczny konsensus

Energetyczna narada obywatelska to cykl spotkań, podczas których mieszkańcy gminy wspólnie dyskutują o tym w jaki sposób polityka energetyczna powinna uwzględniać ich interesy i jak najlepiej oszczędzać energię i w ten sposób obniżać rachunki. Wypracowane rozwiązania są przekazywane lokalnym władzom, które mogą je wykorzystać w gminnej strategii energetycznej. Takie narady odbędą się w czterech gminach województwa lubelskiego. Jako pierwszy do projektu zgłosił się Rejowiec Fabryczny. – Chcielibyśmy zaprosić do projektu także inne gminy. Głos obywateli w tak ważnych dla nich sprawach jest kluczowy. Narady obywatelskie są bardzo popularne m.in. w Danii, gdzie pomogły zasięgnąć opinii mieszkańców w takich sprawach jak terapia genowa, zanieczyszczenie powietrza czy leczenie bezpłodności. Mamy nadzieję, że z pomocą naszego duńskiego partnera INFORSE-Europe uda się nam upowszechnić tę metodę dyskusji także w Polsce – dodaje Agata Urbanik z Fundacji Pole Dialogu, która wspiera realizację projektu.


Młodzież też się włączy

Podczas gdy dorośli będą zastanawiać się nad najlepszą strategią energetyczną dla swojej gminy, uczniowie i uczennice lokalnych szkół gimnazjalnych będą mogli wziąć udział w konkursie na najlepszy plakat promujący oszczędne korzystanie z energii. Na autorów najciekawszych prac czekają atrakcyjne nagrody. Najbliższy konkurs odbędzie się w Rejowcu Fabrycznym wiosną przyszłego roku – już teraz można zacząć zbierać pomysły! Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdą się na stronie projektu (www.wlacz-sie.pl).

Projekt pt. „Udział społeczny w tworzeniu lokalnych strategii i planów energetycznych”, realizowany jest przez Instytut na rzecz Ekorozwoju, Fundację Pole Dialogu oraz INFORSE‑Europe z Danii przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Wartość dofinansowania wynosi 547 996 PLN (153 599,24 CHF).

Więcej informacji na temat projektu udziela Agata Golec z Instytutu na rzecz Ekorozwoju pod numerem telefonu (22) 851 04 03 lub drogą mailową (a.golec@ine-isd.org.pl). Zapraszamy również do odwiedzenia strony internetowej projektu www.wlacz-sie.pl.