Nie dali się oszukać metodą „na wnuczka”

Dzięki swojej czujności, w ciągu kilkudziesięciu minut, pięć osób w wieku 70-84 lata z Biłgoraja – nie padło ofiarą oszusta. Sprawca działał standardowo, telefonował do seniorów, podając się na będącego w potrzebie wnuczka bądź wnuczkę i prosił o pieniądze. Próbował wyłudzić w sumie ponad 100 000 złotych. Na szczęście mieszkańcy Biłgoraja nie dali się oszukać, sprawdzając u rodziny, czy rzeczywiście bliscy potrzebują pomocy.

Reklamy

O tym, że kampanie społeczne, komunikaty i apele Policji o rozsądek i ostrożność mieszkańców przynoszą skutek, można było przekonać się wczoraj. Pięcioro starszych osób nie dało się oszukać oszustowi, który dzwoniąc w krótkim odstępie czasu do swoich ofiar, próbował wyłudzić różne sumy pieniędzy, podając się za wnuków. Ze zgłoszeń mieszkańców Biłgoraja w wieku 70-84 lata, wynikało, że otrzymywały telefony na aparaty stacjonarne, w których rozmówca podawał się za wnuczka, który znalazł się w potrzebie, ale nie chce aby informowali pozostałą rodzinę. Prosił o duże sumy pieniędzy od ponad 1 tys. zł. sięgające prawie 60 tys.zł, ponieważ spowodował wypadek, potrącił kobietę i może trafić do więzienia. Telefonował zarówno mężczyzna jak i kobieta, podający się za wnuków, podając te same powody w prośbie o pożyczkę pieniędzy. Osoby te podczas rozmowy pozyskiwały imię wnucząt zgłaszających, po czym kontynuowali swoje prośby.
 
Na szczęście każda ze starszych osób, po rozmowie z potrzebującym „wnuczkiem” postanowiła sprawdzić rozmówcę kontaktując się z rodziną. Ku ich zdziwieniu okazywało się, że żaden z wnuków nie wie o co chodzi i nie prosił o żadne pieniądze. Starsi ludzie ustalając, że próbowano ich oszukać po kolei składali zawiadomienia o próbie wyłudzenia pieniędzy na policji, która ustala sprawców odpowiedzialnych za próbę wyłudzenia łącznie ponad 100 000 złotych.
 
W związku z tym, że tego typu oszustwa mogą się powtórzyć, ponownie uczulamy wszystkie osoby starsze o ostrożność w kontakcie rzekomymi członkami rodzin, którzy nagle znaleźli się w potrzebie. Przypominamy również o kampanii społecznej pod nazwą „Oszustom Stop”, której celem jest uświadomienie osobom starszym zagrożeń związanych z działalnością przestępców wykorzystujących ludzką ufność, otwartość i szczere intencje.
 
Pamiętajmy, ze pomysłowość i przebiegłość oszustów jest nieograniczona. Pod pozorem nadzwyczajnej okazji, nieszczęścia, podając się za krewnych, pracowników społecznych, urzędników lub funkcjonariuszy publicznych, wprowadzają w błąd swoje ofiary, zyskując ich zaufanie i okradają. Dlatego też niezwykle ważne jest przekazywanie wiedzy osobom starszym na temat istniejących zagrożeń, aby świadomie mogły reagować kiedy znajdą się w podobnej sytuacji.
 
 
 
Info: KPP Biłgoraj (M.W.)