18 kwietnia 2024

Nie żyje Witold Paszt – lider zespołu VOX (ZDJĘCIA)

Wczoraj wieczorem, w wieku 68 lat zmarł Witold Paszt, urodzony w Zamościu muzyk, wokalista, kompozytor i lider zespołu VOX. Informację o jego śmierci przekazały córki artysty – Natalia i Aleksandra.

– Wczoraj późnym wieczorem, dzień po rocznicy śmierci swojej Ukochanej Żony, odszedł nasz Tata, Witold Paszt. Wspaniały, najlepszy człowiek, najukochańszy dziadek, Artysta w pełnym znaczeniu tego słowa – informują Natalia i Aleksandra na facebook’u. – Kiedy już wydawało się, że jest przemocny i niezniszczalny, bo pokonał swój trzeci COVID, nagle los się odwrócił i przyszły niespodziewane komplikacje, które znacznie przyspieszyły jego wytęsknione spotkanie z naszą Mamą. Bardzo się do Niej spieszył. Tata odszedł spokojnie w domu, w otoczeniu córek, wnucząt, zięciów, najukochańszych zwierząt. Wierzymy, że zawsze będzie z nami poprzez swoją muzykę i dobro, którym obdzielał każdego potrzebującego.

­

Witold Paszt (Wikipedia)

Witold Stefan Paszt (ur. 1 września 1953 w Zamościu, zm. 18 lutego 2022 tamże) – polski piosenkarz, założyciel i wokalista zespołu VOX.

Ukończył szkołę muzyczną w Zamościu. Studiował na Wydziale Wychowania Muzycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ale studiów nie ukończył.

Karierę muzyczną rozpoczął w 1977 w założonej przez siebie grupie Victoria Singers. W 1978 założył zespół Vox, z którym wydał kilka albumów: Vox (1979), Monte Carlo Is Great (1981), Sing, sing, sing (1986), Vox 2 (1989), Największe przeboje (1993), The Best of Vox (1994), Cudowna podróż (1996) i Moda i miłość (1998). Był to męski kwartet wokalny w składzie: Andrzej Kozioł, Ryszard Rynkowski (rozpoczął karierę solową w 1987 r.) oraz kuzyni: Witold Paszt i Jerzy Słota. Zagrali dziesiątki koncertów w Polsce, a także koncertowali m.in. w Holandii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych oraz na Kubie.

Na początku XXI w. rozpoczął karierę solową. 9 czerwca 2001 wydał pierwszy album studyjny pt. Jak słońce, utrzymany w konwencji muzyki pop i pop-rock. Teksty piosenek napisał Jacek Bukowski, a muzykę napisał wraz z Markiem Hojdą, Sewerynem Krajewskim, Robertem Chojnackim i Jerzym Matuszkiewiczem.

Wiosną 2005 uczestniczył w pierwszej edycji programu rozrywkowego TVN Taniec z gwiazdami (2005); w parze z Anną Głogowską zajął drugie miejsce w finale[6]. Pojawił się gościnnie w serialu Klinika samotnych serc (2005) i filmie Planeta singli 2 (2018), poza tym wcielił się w postać Króla Cyganów w telewizyjnym filmie Wesele w kurnej chacie (2016) i Gézę Kalocsaya w filmie Gwiazdy (2017).

W latach 2021–2022 był jednym z trenerów drugiej i trzeciej edycji programu The Voice Senior w TVP2. Trzecią edycję programu wygrał przedstawiciel jego drużyny Krzysztof Prusik.

Był żonaty z Martą Paszt (zm. 2018), z którą miał dwie córki (Aleksandrę i Natalię). Mieszkał w Zamościu, gdzie zmarł. Przyczyną śmierci były komplikacje związane z trzykrotnym przebiegiem choroby COVID-19.

­

(fot. lubiehrubie.pl)


Zobacz też:

Hrubieszów: Zaśpiewali dla Elenki Drączkowskiej. Gwiazdą koncertu był zespół VOX


LubieHrubie na YouTube