Nielegalna wytwórnia papierosów zlikwidowana

Współpraca funkcjonariuszy lubelskiej KAS i mazowieckiej Policji zakończyła się zabezpieczeniem blisko 700 tys. sztuk nielegalnych papierosów, które miały trafić na rynek.

Reklamy

 

W wyniku wspólnych działań prowadzonych na terenie powiatu wołomińskiego funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej, Komendy Powiatowej Policji w Wołominie oraz Komendy Stołecznej Policji zabezpieczyli blisko 700 tys. sztuk podrabianych papierosów, maszyny do pakowania papierosów oraz osuszania wykonanej paczki papierosów, a także bibuły, kleje i taśmy do produkcji wyrobów tytoniowych. Mundurowi zabezpieczyli również znaczną ilość pudełek do zapakowania papierosów oraz gotowy produkt w postaci paczek papierosów z logo różnych znanych światowych firm.

Nielegalna wytwórnia wyrobów tytoniowych znajdowała się w pomieszczeniach mieszkalnych i garażowych na posesji prywatnej w podwarszawskich Markach. 

Na terenie posesji funkcjonariusze zastali 60-letniego mężczyznę. Został on przesłuchany i usłyszał zarzuty dotyczące m.in. wytwarzania i handlu podrobionymi papierosami oraz  nielegalnego używania znaków towarowych, a także przestępstw skarbowych przeciwko obowiązkom podatkowym i rozliczeniom z tytułu dotacji lub subwencji, za co grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Gdyby zabezpieczone podczas akcji wyroby tytoniowe trafiły na rynek skarb państwa poniósłby straty z tytułu niezapłaconych podatków w kwocie blisko 770 tys. zł.

Obecnie prowadzone są czynności mające na celu ustalenie pozostałych osób zaangażowanych w tę działalność. Sprawa ma charakter rozwojowy.

 

źródło i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie