9 grudnia 2023

Nielegalny tytoń w przesyłkach pocztowych

Blisko 42 kg suszu tytoniowego skonfiskowali funkcjonariusze celni z Zamościa. Towar był przygotowany do wysyłki w sześciu pocztowych paczkach, zaadresowanych na różnych odbiorców z terenu całego kraju.

Reklamy

W nocy z poniedziałku na wtorek (8/9 września) funkcjonariusze celni z zamojskiej grupy zwalczania przestępczości kontrolowali przesyłki pocztowe w sortowni Poczty Polskiej w Zamościu. W sześciu paczkach, zaadresowanych na różnych odbiorców zamieszkałych na terenie kraju, celnicy znaleźli susz tytoniowy. 
 
Obrót suszem tytoniowym bez zapłaconego podatku akcyzowego może odbywać się wyłącznie między tzw. pośredniczącymi podmiotami tytoniowymi i składami podatkowymi. Sprzedawca suszu tytoniowego obowiązany jest ustalić, czy sprzedaje go osobom upoważnionym. 
 
W trakcie kontroli przesyłek w zamojskiej sortowni funkcjonariusze celni znaleźli też 80 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy, również przeznaczonych dla odbiorcy w Polsce.
 
Gdyby zarekwirowany przez celników towar trafił na polski rynek – z tytułu niezapłaconych podatków Skarb Państwa straciłby 20 tys. zł.
 
Trwa ustalanie osób odpowiedzialnych za nielegalny handel tytoniem. Sprawę bada Urząd Celny w Zamościu.
 
 
 
źródło i fot. SCRP