Niewybuch pocisku artyleryjskiego odnaleziony w polu

Wczoraj rano podczas prac ziemnych w miejscowości Branica Radzyńska Kolonia odnaleziony został niewybuch pocisku artyleryjskiego. O znalezisku poinformował policjantów właściciel posesji. Pocisk został zabezpieczony i jeszcze tego samego dnia zneutralizowany.

Reklamy

Do zdarzenia doszło wczoraj rano w miejscowości Branica Radzyńska Kolonia. Dyżurny radzyńskiej komendy został poinformowany, że na terenie jednej z posesji, podczas prac ziemnych, odnaleziony został przedmiot przypominający niewybuch. Policjanci, którzy pojechali na miejsce potwierdzili zgłoszenie. Okazało się, że znaleziony przedmiot to pocisk artyleryjski, kaliber 120 mm, pochodzący prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Mundurowi zabezpieczyli przedmiot do czasu przybycia na miejsce patrolu rozminowania z Jednostki Wojskowej w Chełmie.

Policjanci przypominają jak należy zachować się w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch: Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Policjanci zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.

 

źródło i fot. KWP Lublin (B.S.)