Numizmaty na lotnisku

Dobra pamięć, błyskawiczne kojarzenie faktów, spostrzegawczość to cechy niezbędne w pracy funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej.

Reklamy

 

9 listopada br. Funkcjonariuszka z Oddziału Celnego „Port Lotniczy Lublin” wytypowała do szczegółowej kontroli obywatelkę USA udającą się do Monachium. Została ona zapamiętana jako osoba, która kilka dni wcześniej pytała funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej o przepisy dotyczące wywozu za granicę kolekcji zabytkowych numizmatów.

Podjęta decyzja okazała się przysłowiowym „trafieniem w dziesiątkę”. Pasażerkę poddano rewizji osobistej oraz prześwietlono jej bagaż urządzeniem RTG. W wyniku przeprowadzonej kontroli ujawniono w walizce 5 zabytkowych, złotych monet: 10 dolarów amerykańskich z 1881 r., 1 suweren brytyjski z 1908 r., 10 koron austriackich z 1912 r., 5 rubli rosyjskich z 1900 r. oraz 10 rubli rosyjskich z 1911r. Łączna wartość kolekcjonerska monet szacowana jest wstępnie na około 6 tys. zł.

Wobec podejrzanej wszczęto postępowanie karne skarbowe, które prowadzi Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej. tys. zł.

 

źródło i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie