Oddaj sąsiadowi śmieci, które „zgubił” w lesie

Hrubieszów Czy sarny jedzą karmelowe batoniki? Czy dziki piją piwo? Czy dzięcioły czytają gazety? Czy lisy dokonują zakupów w dużych sieciach handlowych? Czy wiewiórki zbierają złom? Każdy zna odpowiedź na te pytania. Dlaczego jednak każda wycieczka do lasu każe nam powątpiewać w jej słuszność?

Reklamy

14 maja 2009 roku portal netbird.pl rozpoczął niekonwencjonalną akcję, której celem jest ukrócenie procederu pozbywania się odpadów na terenie lasów, koryt rzek czy przydrożnych rowów.

Pod hasłem Oddaj sąsiadowi śmieci, które „zgubił” w lesie redakcja chce nakłonić mieszkańców wsi i mniejszych miejscowości do tego, by obserwowali, kto z ich znajomych wyrzuca śmieci do lasu, a następnie – pod osłoną nocy – przerzucali odpady z powrotem na posesję właścicieli.

Reklamy

Redaktorzy – jak sami przyznają – zdają sobie sprawę z tego, że ich pomysł może wydawać się kontrowersyjny. Mimo to stoją na stanowisku, że działają w słusznej sprawie, a osiągnięcie szczytnego celu wymaga radykalnych kroków.

„Z przerażeniem odkrywamy, że pomimo ciągłych akcji uświadamiających oraz powstawania coraz to nowszych procedur ułatwiających pozbywanie się odpadków, liczne rzesze ludzi nadal swobodną ręką i bez krztyny refleksji porzucają swe śmieci w królestwie przyrody. Tym bardziej, że wszystko to dzieje się w czasach, w których jesteśmy wręcz bombardowani informacjami o szkodliwości podobnych działań i konieczności prowadzenia proekologicznego trybu życia.” – czytamy w manifeście akcji.

Kiedy edukowanie i ostrzeganie nie pomaga, czas przejść do działań. Tak przynajmniej twierdzą inspiratorzy akcji. Można ich popierać lub potępiać, jednak nie da się ukryć, że dostrzegają ważny problem.

Cały manifest można znaleźć pod adresem:
www.zycie_na_wsi.netbird.pl »
W miejscu tym każdy może również wypowiedzieć się na temat samej akcji jak i problemu zaśmiecania lasów.

Hrubieszow LubieHrubie 2009