24 lipca 2024

Odpowiedzą za obrót fałszywymi fakturami na ponad 60 mln złotych

Policjanci zatrzymali pięć osób w związku ze śledztwem dotyczącym obrotu fałszywymi fakturami VAT na kwotę blisko 60 mln złotych od których należny zwrot podatku VAT to ponad 11 mln złotych.

Reklamy

 

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte w marcu 2018 r. na podstawie materiałów operacyjnych policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP w Lublinie przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie.

Jak wynika z ustaleń śledczych grupa lubelskich przedsiębiorców z branży budowlanej w okresie od  stycznia 2015 roku do sierpnia 2018 roku zapisała w księgowości swoich firm 771  faktur VAT o łącznej wartości blisko 60 mln złotych, zawierających ponad 11 mln złotych zwrotu należnego podatku VAT. Faktury dotyczyły głównie nabycia i zbycia usług budowlanych oraz towarów na rzecz różnych podmiotów z całego kraju, które nigdy nie zostały zrealizowane. Wszystkie transakcje były fikcyjne.

Reklamy

We wtorek rano funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP w Lublinie wspierani przez policjantów z komendy wojewódzkiej oraz pododdziału kontrterrorystycznego weszli do mieszkań grupy osób zaangażowanych w ten proceder. Zatrzymano łącznie 5 osób w wieku od 31 do 54 lat. Podczas przeszukań funkcjonariusze odnaleźli i zabezpieczyli dyski twarde, laptopy, faktury, kilkanaście pieczątek z danymi różnych firm, telefony komórkowe, karty SIM oraz drogie zegarki.

Wszystkie osoby zostały doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, gdzie usłyszały zarzuty związane wprowadzaniem do obrotu sfałszowanych faktur. Wobec dwóch podejrzanych w wieku 31 i 52 lat prokurator zastosował środki wolnościowe w postaci dozoru policji oraz poręczenia majątkowego w kwotach 10 i 20 tys. złotych. Dzisiaj sąd zdecyduje o tymczasowym areszcie wobec dwóch 54-latków i 46-letniej kobiety. Dodatkowo na poczet przyszłej kary dokonano ustalenia składników majątkowych podlegających zajęciu w kwocie 1,2 mln złotych.

Reklamy

Za wystawianie sfałszowanych faktur zawierających kwotę należności ogółem większą niż dziesięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości, albo uczynienie sobie z popełnienia przestępstwa stałego źródła dochodu grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności.

 

źródło i fot. KWP Lublin

 


 

Zobacz też:

REGION – Pijana przyszła po córeczkę do przedszkola

REGION – Trzy śmiertelne wypadki