Odzyskano kradziony ciągnik o wartości 300 tys.

Ciągnik o wartości ok. 300 tysięcy złotych oraz 3 zatrzymanych obywateli RP to wynik współdziałania funkcjonariuszy Nadbużańskiego i Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzonego w ramach walki z przestępczością transgraniczną.

Reklamy

Funkcjonariusze Straży Granicznej mieli uzasadnione podejrzenie, że na jednej z gostynińskich posesji (woj. mazowieckie) znajduje się ciągnik rolniczy marki CASE model PUMA o szacunkowej wartości ok. 300 tys. złotych, który może pochodzić z przestępstwa. Na miejscu funkcjonariusze SG przy wsparciu policjantów z Komendy Stołecznej Policji oraz eksperta mechanoskopii dokonali weryfikacji numerów identyfikacyjnych ciągnika, potwierdzając nielegalną ingerencję w jego oznakowanie poprzez przerobienie tabliczki znamionowej oraz przebicie numerów na bloku silnika. Potwierdziły się również podejrzenia co do pochodzenia pojazdu. Otóż był on skradziony na terenie jednego z państw Europy Zachodniej, a następnie nielegalnie sprowadzony do Polski.

Handel tego typu kradzionymi pojazdami i maszynami rolniczymi odbywał się regularnie i zazwyczaj przez internet. Zyski paserów z jednorazowej transakcji sięgały kilkudziesięciu tysięcy złotych. W trakcie czynności funkcjonariusze zatrzymali 3 mężczyzn ob. Polski w wieku od 46 do 49 lat, a wśród nich 2 organizatorów tego procederu. Grozi im kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Zatrzymane osoby oraz ciągnik zostały przekazane funkcjonariuszom Policji z KPP w Gostyninie w celu podjęcia dalszych czynności wyjaśniających.


źródło i fot. NOSG