Oferował zabytki archeologincze

Zarzuty usiłowania sprzedaży przedmiotów zabytkowych poza granice RP usłyszał 30-letni mieszkaniec Ukrainy. Mężczyzna wystawił na portalu aukcyjnym ponad 100 sztuk eksponatów. W jego mieszkaniu policjanci ujawnili w sumie 163 szt. przedmiotów archeologicznych w postaci obrączek, pierścionków, ikon podróżnych, matryc mosiężnych, strzał, oszczepów, włóczni i toporów.

Reklamy

 

30-letni obywatel Ukrainy wystawił łącznie 106 sztuk przedmiotów archeologicznych na anglojęzycznym portalu internetowym. Ich sprzedaż poza granice kraju bez zgody konserwatora zabytków jest zabroniona. Informację na ten temat policjanci uzyskali od Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Sprawą zajęli się kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. Funkcjonariusze ustalili miejsce zamieszkania sprzedawcy zabytków. Podczas przeszukania  kryminalni zabezpieczyli w sumie 163 szt. przedmiotów zabytkowych.  Są to między innymi punca służąca do wybijania znaków na złotych zbrojach książęcych będąca jedynym zachowanym egzemplarzem w Europie Wschodniej, pierścionki, krzyżyki, matryca mosiężna, włócznie topory, groty.

Wszystkie przedmioty zostały ocenione przez rzeczoznawcę Ministra Kultury w dziedzinie archeologii.  Ich łączna wartość to ponad 25 tysięcy złotych. Postępowanie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Lublin – Północ w Lublinie.

30-latek, twierdził, że przedmioty kupował na giełdach staroci. Usłyszał zarzuty usiłowania sprzedaży przedmiotów zabytkowych poza granice RP.  Grozi za to do 2 lat pozbawienia wolności.

 

 

źródło i fot. KWP Lublin