Ostatnie w 2021 r. powołanie w szeregi 2 LBOT

18 grudnia br., bramy koszar w Lublinie przekroczyło 105 nowych ochotników. To ostatnie w tym roku powołanie kandydatów do terytorialnej służby wojskowej w województwie lubelskim. W szeregach 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy obecnie blisko 3600 żołnierzy.

Reklamy

W miniony weekend 2 LBOT przyjęła 105 ochotników na 16-dniowe szkolenie podstawowe i szkolenie wyrównawcze. Ostatnia w tym roku tzw. „szesnastka” podzielona będzie na dwie części. W pierwszym etapie ochotnicy zostali powołani na weekend, 18-19 grudnia br., podczas którego przeszli szkolenia stanowiskowe, odebrali przydziały wyposażenia, a także zostali poddani testom sprawnościowym. Z kolei główna część szkolenia – praktyczne ćwiczenia odbędą się w okresie ferii zimowych, które w naszym regionie przypadają w dniach 13-26 lutego 2022 r.

Wzorem poprzednich lat, w okresie ferii zimowych Terytorialsi przeprowadzą dodatkowe szkolenie podstawowe pod hasłem „Ferie z WOT”. Jest ono przygotowane przede wszystkim z myślą o pełnoletnich uczniach szkół średnich, studentach oraz nauczycielach, którzy chcą wykorzystać międzysemestralną przerwę na szkolenie wojskowe i rozpoczęcie służby w WOT. Wojska Obrony Terytorialnej cieszą się dużym zainteresowaniem wśród ludzi młodych – co trzeci żołnierz WOT ma mniej niż 25 lat.

Liczebność żołnierzy OT na Lubelszczyźnie systematycznie wzrasta, a nadchodzący rok 2022 otworzy szerokie perspektywy dla osób z województwa lubelskiego, które chciałyby spróbować swoich sił w szeregach terytorialsów. Przypomnijmy, trwa formowanie nowej brygady OT, czyli 19 Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej z siedzibą w Chełmie oraz batalionu w strukturach 2 LBOT w Kraśniku.

Osoby z naszego regionu zainteresowane służbą w WOT powinny złożyć wniosek kontaktując się z rekruterami 2 LBOT (https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl) lub udać się osobiście do Wojskowej Komendy Uzupełnień, właściwej swojemu zameldowaniu. Służbę w WOT można następnie odbywać w miejscu zamieszkania, odbywania studiów lub nauki.
Szczegółowe informacje można także znaleźć na stronie https://terytorialsi.wp.mil.pl oraz na Facebooku https://www.facebook.com/Terytorialsi/

­

(info i fot. LBOT / kpt. Damian Stanula)


Zobacz też:

Tragiczny pożar domu. Strażacy ujawnili ciało 74-letniego mężczyzny (ZDJĘCIA)

Tragiczny pożar domu. Strażacy ujawnili ciało 74-letniego mężczyzny (ZDJĘCIA)


LubieHrubie na Instagramie