Papierosy ukryte w cysternie

Nietypowy przemyt papierosów udaremnili funkcjonariusze KAS na granicy z Ukrainą w Hrebennem. Kontrabanda ukryta była wewnątrz dwóch cystern do przewozu asfaltu. Przy wydobywaniu papierosów niezbędna okazała się pomoc straży pożarnej.

Reklamy

 

Na przejście graniczne w Hrebennem jedna po drugiej wjechały dwie ukraińskie ciężarówki – cysterny, służące do przewozu płynnego asfaltu. Wynik prześwietlenia pojazdów na urządzeniu rentgenowskim wzbudził podejrzenia funkcjonariuszy. Uzyskany obraz sugerował, że wewnątrz cystern mogą być ukryte papierosy.

Podejrzenia okazały się słuszne, jednak wydobycie nielegalnych wyrobów akcyzowych nie było już takie łatwe. Z uwagi na fakt, że towar ukryty był w cysternach, w których wcześniej przewożono asfalt, zachodziło niebezpieczeństwo ulatniania się trujących oparów. Funkcjonariusze celno-skarbowi poprosili zatem o pomoc w bezpiecznym wydobyciu papierosów Państwową Straż Pożarną z Tomaszowa Lubelskiego. Na miejsce przybyła jednostka straży wyposażona w specjalistyczny sprzęt.

Reklamy

Opróżnianie skrytek w cysternach trwało około dwóch godzin. Po przeliczeniu okazało się, że ukraińscy kierowcy próbowali przemycić na teren Unii Europejskiej w sumie 640 paczek papierosów. Obaj przyznali się do własności nielegalnych wyrobów.

Postępowania karne skarbowe w powyższych sprawach prowadzi zamojska komórka dochodzeniowo-śledcza Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej.

 

źródło i fot.: IAS Lublin