28 września 2023

Pierwsza edycja Stypendiów Kulturalnych Bogdanki w Chatce Żaka oficjalnie zakończona! (ZDJĘCIA)

Za nami pierwsza edycja nowego programu stypendialnego realizowanego w ramach Polityki Zaangażowania Społecznego Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A. we współpracy z Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka w Lublinie. Ma on na celu wspieranie działań młodych artystów i animatorów kultury z regionu Lubelszczyzny. W 2021 roku stypendia otrzymało piętnastu twórców i animatorów kultury. 

Reklamy

Inwestujemy – podobnie jak w biznesie – licząc na wymierne korzyści. Jesteśmy dumni, że Wasze pomysły zostały wcielone w życie i już cieszą lokalne społeczności. Spektakle, wystawy, koncerty, książka – dzięki Wam nasz region się ubogaca, a my nie kryjemy radości, że choć w minimalnym stopniu przyczyniliśmy się do tego – mówi Artur Wasil, Prezes Zarządu Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A.

Zrealizowane projekty były niezwykle różnorodne. W ramach dofinansowania powstały cztery koncerty, cztery projekty audiowizualne, trzy spektakle, dwie wystawy, mini festiwal i książka. Całość dofinansowania na wszystkie stypendia wynosiła 70 tysięcy złotych. 

Reklamy

Z dużym zadowoleniem i satysfakcją obserwowałem projekty, które powstawały w ramach Stypendiów Kulturalnych Bogdanki w Chatce Żaka. Studenci po raz kolejny udowodnili, jak ogromny, twórczy i kreatywny potencjał w nich drzemie. Wystarczy jedynie stworzyć im przestrzeń, w której będą mogli go rozwinąć – dodaje Rektor UMCS, prof. dr hab. Radosław Dobrowolski.

Została już podjęta oficjalna decyzja o rozpoczęciu drugiej edycji programu. Szczegółowe informacje i nabór pomysłów na projekty ruszy już wkrótce, więc warto śledzić media społecznościowe Chatki Żaka i LW Bogdanka, by nie przegapić żadnej informacji.

Reklamy

2021 rok w Chatce Żaka był czasem wyjątkowym, między innymi dzięki projektom młodych twórców i animatorów kultury, których mogliśmy regularnie doświadczać. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem pierwszej  edycji programu i z niecierpliwością czekamy na drugą, by pomóc w realizacji kolejnych – nawet najbardziej nieszablonowych – pomysłów młodych ludzi – mówi Izabela Pastuszko, Dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. 

Pełną listę projektów zrealizowanych w ramach pierwszej edycji Stypendiów Kulturalnych Bogdanki w Chatce Żaka przedstawiamy poniżej:

 1. Koncert muzyki współczesnej „Astral Con-Tact”

Stypendysta: Michael Mishchenkov

 1. Frustra – nowe stare historie

Stypendysta: Mariusz Sanok

 1. WOJNA NA BAGNETY

Stypendysta: Przemysław Mrowiński

 1. RETROspekcje

Stypendystka: Katarzyna Strużyńska

 1. Organizacja koncertu Lubelskiej Orkiestry Muzyki Rozrywkowej „FeelHarmonia”

Stypendystka: Katarzyna Mach

 1. Serce za kratami

Stypendystka: Darya Lazouskaya

 1. Książę z papieru

Stypendysta: Patryk Pawelec

 1. Kiedy wyjdziesz za mąż?

Stypendystka: Joanna Podlodowska

 1. Wystawa, której nie ma

Stypendystka: Evghenia Gritsku

 1. O czym śnią pomniki w Lublinie?

Stypendystka: Barbara Gryka

 1. Teledysk promujący album „No one knows where”

Stypendystka: Aleksandra Kutrzepa

 1. „Błękit” – koncert zespołu Błękitno

Stypendystka: Aleksandra Madej

 1. Temat miłości w językach słowiańskich

Stypendystka: Olha Shpynda

 1. Aktorska interpretacja poezji inspirowana przyrodą Polskich Parków Narodowych – cz. II

Stypendystka: Jowita Stępniak

 1. Książka „Dzieciaki z Lake Payne”

Stypendystka: Nikola Wójcik

­

(info i fot. ACKiM UMCS Chatka Żaka)


LubieHrubie na instagramie