Pierwszy „Grek” z wyłącznikiem

To nie jest częsty widok – ciężarówka greckiego przewoźnika na drogach naszego regionu. Tym razem, samochód wyposażono dodatkowo w wyłącznik tachografu, co skwapliwie ujawnili lubelscy Inspektorzy Transportu Drogowego.

Reklamy

W środę 9 grudnia br., inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie zatrzymali zarejestrowany w Grecji pojazd przewożący ładunek oliwy z oliwek z Grecji do Rosji. Kontroli dokonano tuż przed wjazdem na terminal celny w Koroszczynie na drodze krajowej nr 68.

Analiza danych zapisanych przez tachograf cyfrowy wykazała, że pojazd został wyposażony w nielegalny wyłącznik tachografu, umożliwiający rejestrowanie okresu odpoczynku w czasie, gdy pojazd był w ruchu.

Reklamy

Pojazd skierowano więc do uprawnionego warsztatu, gdzie potwierdzono przypuszczenia kontrolujących, a następnie doprowadzono system tachografu cyfrowego do stanu zgodnego z obowiązującym prawem, by pojazd mógł kontynuować swą dalszą podróż.

Stwierdzone nieprawidłowości będą skutkować wszczęciem postępowania administracyjnego. W tym wypadku łączna kara pieniężna dla przedsiębiorcy może zbliżyć się do kwoty maksymalnej tj. 12.000 złotych.

Od przewoźnika pobrano stosowną kaucję na poczet grożącej mu kary. Dodatkowo, przedsiębiorca będzie musiał pokryć koszty pracy warsztatu, w tym wymiany tachografu na urządzenie prawidłowe.

­

info i fot. WITD Lublin