Plaga prób przemytu przez Bug

W ciągu ostatnich kilku dni funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, zatrzymali podczas prób przemytu przez rzeką graniczną – 13 ob. RP (mieszkańców regionu) oraz przemycone, przez nich papierosy o wartości ponad 515 tyś. zł.

Reklamy

Rzeka graniczna Bug, tworzy naturalną granicę pomiędzy Polską a Ukrainą i Białorusią, na terenie służbowej odpowiedzialności Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Jak się okazuje naturalna przeszkoda, jaką jest woda nie stanowi problemu w przeżucie towarów akcyzowych dla zorganizowanych grup przemytniczych. Scenariusz przemytu papierosów przez rzekę zazwyczaj wygląda podobnie. Gdy papierosy znajdą się już nad ukraińskim brzegiem rzeki, zazwyczaj są spakowane w pakunki po pięćdziesiąt kartonów każdy i owinięte w czarną folię, która chroni je przed zamoczeniem. Przez wodę sam ładunek transportowany jest przy użyciu łodzi pontonowych a następnie gdy znajdzie się już na terytorium RP – zostaje ukryty na brzegu, gdzie czeka na odbiorcę lub od razu sprawnie przeładowywany jest do samochodu i odwożony w głąb kraju.

W okresie wiosenno – letnim, kiedy to prób przemytu papierosów przez rzekę graniczną jest najwięcej, funkcjonariusze Straży Granicznej, praktycznie w każdym tygodniu skutecznie udaremniają ten proceder zatrzymując wyroby akcyzowe oraz samych przemytników.

Od początku roku funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, zatrzymali papierosy pochodzące z przemytu o wartości ponad 8 mln zł. Rok poprzedni zamknął się kwotą ponad 30 mln zł – wartości ujawnionych wyrobów akcyzowych pochodzących z przemytu.

 

Info i foto: NOSG