Platforma Usług Elektronicznych ZUS ma już 800 tysięcy użytkowników

Liczba zarejestrowanych profili nawww.pue.zus.pl: Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) przekroczyła 800 tysięcy. PUE to najwygodniejszy, całkowicie bezpieczny i bezpłatny sposób załatwiania spraw ubezpieczeniowych.

Reklamy

 

Zalogowany klient PUE ma dostęp do własnego konta emerytalnego, gdzie może sprawdzić wszystkie odprowadzone składki na ubezpieczenie społeczne, potwierdzić zgłoszenie siebie i członków swojej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego (a tym samym możliwość skorzystania z bezpłatnej służby zdrowia), wyliczyć prognozowaną emeryturę przy pomocy nowoczesnego i miarodajnego kalkulatora emerytalnego. PUE umożliwia także złożenie wniosku do ZUS w formie elektronicznej. Procedura ta jest całkowicie bezpieczna, gdyż korzysta z podpisu elektronicznego, np. w formie bezpłatnego  Profilu Zaufanego e-PUAP.

Platforma Usług Elektronicznych jest skrojona także pod przedsiębiorców. – Mamy sygnały, że właściciele małych i średnich przedsiębiorstw rezygnują z usług biur rachunkowych, ponieważ funkcjonalności PUE dają im możliwość prowadzenia rozliczeń z ZUS bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Co więcej, rozliczanie składek realizowane za pomocą pue.zus.pl gwarantuje wyeliminowanie większości błędów w dokumentach rozliczeniowych już w momencie ich wypełniania on-line – mówi Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS.

Reklamy

Użytkownikiem PUE z numerem 001 jest minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, uroczyście zalogowany w dniu uruchomienia sfinansowanej przez Unię Europejską Platformy Usług Elektronicznych. Stało się to w połowie czerwca 2012 roku w Łodzi.

 

Rejestracja na Platformie Usług Elektronicznych ZUS przebiega dwuetapowo. Najpierw musimy zarejestrować konto na pue.zus.pl. Na końcu tego etapu dostaniemy potwierdzenie założeniakonta oraz unikalny numer identyfikacyjny (login).

Drugim etapem rejestracji jest potwierdzenie tożsamości. Należy zgłosić się z dokumentem tożsamości donajbliższej jednostki ZUS.Przy okazji można też założyć profil zaufany ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług AdministracjiPublicznej).

Jeśli posiadamy bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany certyfikatem kwalifikowanym lub profilzaufany (podpis elektroniczny) ePUAP, możemy zarejestrować konto sami, bez wizyty w ZUS.Od razu po rejestracji mamy pełny dostęp do funkcjonalności PUE.