23 kwietnia 2024

Poligon w SRO lubelskich terytorialsów [ZDJĘCIA]

Działania nieregularne w terenie miejskim, przeprawa linowa przez rzekę, walka z przeciwnikiem w terenie wodnym czy saperskie sposoby maskowania pojazdów. To tylko niektóre zagadnienia, jakie lubelscy terytorialsi ćwiczyli podczas zgrupowania poligonowego w swoich stałych rejonach odpowiedzialności. 

Dobiega końca letnia edycja zgrupowania poligonowego w 2 LBOT. Terytorialsi z powiatów lubelskiego, lubartowskiego, chełmskiego i włodawskiego codziennie, przez dwa tygodnie doskonalili umiejętności bojowe, prowadząc działania taktyczne oraz treningi strzeleckie. Zajęcia, co istotne, odbywały się w stałych rejonach odpowiedzialności poszczególnych pododdziałów. Tego typu ćwiczenia są bowiem fundamentem funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Siłą i atutem żołnierzy OT jest doskonała znajomość terenu, z którego pochodzą i który znają często od dziecka. Przy realizacji zadań w czasie zagrożenia zewnętrznego, to właśnie ten element może dać siłom własnym przewagę nad przeciwnikiem. 

Żołnierze z lubelskiej kompanii lekkiej piechoty mieli okazje, m.in. ćwiczyć działania nieregularne w terenie miejskim. W Lublinie, w dzielnicy Czechów ćwiczyli obserwację, rozpoznanie obszaru, kontakt z łącznikiem, odnalezienie skrytek i odebranie wiadomości, a wszystko po to, by sprawnie zaplanować i przeprowadzić zasadzkę. Podczas zajęć przetestowano przydatność operacyjną dla pododdziałów WOT aplikacji ATAK-CIV, która służy do planowania i nadzorowania misji oraz pozyskiwania danych geoprzestrzennych, w tym dostępu do interaktywnych map obszaru zadaniowego. 

Terytorialsi z powiatu lubartowskiego wykorzystując warunki terenowe swojego stałego rejonu odpowiedzialności podnosili umiejętności z rozpoznawania i pokonywania przeszkód wodnych, ćwicząc różne sposoby przepraw, w tym również suchą przeprawę przez rzekę Wieprz z wykorzystaniem uprzęży linowych. Następnie, wspólnie ze Strażą Pożarną i WOPR odbyli zajęcia wodne na jeziorze w okolicach Ostrowa Lubelskiego, doskonaląc takie umiejętności jak desantowanie z łodzi, udzielanie pomocy przedmedycznej osobom tonącym, czy praca z wykorzystaniem kombinezonów do zadań w wodzie.

Również żołnierze z 24 chełmskiego batalionu lekkiej piechoty odbyli zajęcia wodne. Na jeziorze Białym, pod okiem ratowników wodnych i medycznych doskonalili umiejętności z zakresu działania w rejonie przeszkód wodnych, w tym przygotowanie do walki z przeciwnikiem w takim terenie, ewakuacji wodnej, z uwzględnieniem ewakuacji z osobą poszkodowaną oraz podstaw prowadzenia ognia płynąc, wykorzystując elementy wyposażenia. 

Umiejętności swoje doskonalili także saperzy z 24 blp. W ośrodku inżynieryjno-saperskim Sitawina w Nowej Dębie realizowali zadania ze sporządzania zapalnika lontowego z wysadzeniem materiału wybuchowego oraz sporządzania ćwiczebnych sieci elektrycznych. Punktem kulminacyjnym zajęć było wykonanie ukrycia (maskowania) na wojskowy pojazd terenowy metodą wybuchową.

W sierpniu br. swój poligon rozpoczną terytorialsi z Białej Podlaskiej i Zamościa.

­

­

(info i fot. 2LBOT / por. Marta Gaborek)


Zobacz też:

Lubelscy terytorialsi na 3. Rajdzie Motocyklowym Weteranów [ZDJĘCIA]

Lubelscy terytorialsi na 3. Rajdzie Motocyklowym Weteranów [ZDJĘCIA]