Polsko-belgijska współpraca w zakresie zwalczania nielegalnych fabryk papierosów

Współpraca polsko-belgijska w zakresie zwalczania nielegalnych fabryk papierosów w ramach programu EMPACT – to główny temat konferencji, która odbyła się 6 kwietnia w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej. W wydarzeniu udział wzięli szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska, wicepremier Belgii i minister finansów Vincent Van Peteghem oraz szef Cła Belgii Kristian Vanderwaeren. Szara strefa w handlu tytoniem w Polsce spada najszybciej w Europie.

Reklamy

„Od 1 marca 2017 r., czyli od momentu powstania, KAS konsekwentnie walczy z nielegalnym handlem wyrobami tytoniowymi. Polska w ostatnich latach szczyci się najlepszymi wynikami w całej Unii Europejskiej w zwalczaniu przestępczości tytoniowej i zmniejszenia szarej strefy w tym obszarze” – poinformowała Magdalena Rzeczkowska.

Szara strefa spadła w tym zakresie w Polsce z 11,3% w 2018 r. do 5,3% w 2021. Tylko w ubiegłym roku Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała ponad 297 milionów sztuk papierosów oraz blisko 350 ton suszu tytoniowego.

Minister finansów Belgii docenił zaangażowanie polskiej Służby Celno-Skarbowej i gratulował efektów jej działań, również we współpracy z belgijskimi służbami. Wspólne działania umożliwiły zlikwidowanie w ubiegłym roku kilku nielegalnych fabryk tytoniu w Belgii. Z kolei szef cła belgijskiego wskazał, że Polska przewodzi w UE w liczbie wykrytych nielegalnych fabryk – w poprzednim roku zlikwidowano ich 32.

W trakcie konferencji podkreślono również, że tych sukcesów nie byłoby gdyby nie EMPACT, czyli platforma wymiany informacji i współpracy między służbami, powołana przez Europol.

­

(info i fot. Ministerstwo Finansów, KAS Lublin)


Zobacz też:

W tragicznym pożarze zginęły dwie osoby (ZDJĘCIA)

W tragicznym pożarze zginęły dwie osoby (ZDJĘCIA)