Pomysłowe ferie z Gminną Biblioteką Publiczną w Dołhobyczowie

„Kto buduje – pracuje także dla swych dzieci,
kto buduje dobrze – pracuje również dla swych wnuków,
ale kto tworzy – pracuje dla wszystkich przyszłych pokoleń”.

Reklamy

Pod takim hasłem w dniach od 17.01.do 30.01.2011r. od godz.10.00 do godz.15.00 odbywały się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dołhobyczowie, twórcze zajęcia zimowe pełne dobrej zabawy i nauki z niespodzianką dla wszystkich uczestników.

Zajęcia odbywały się pod bacznym okiem bibliotekarzy: p. Haliny Tomasik oraz p. Haliny Góra.

Celem zajęć było wypełnienie czasu wolnego dzieciom i młodzieży, a także kształtowanie ich osobowości, rozwijanie zainteresowań, odkrywanie pasji i fascynacji dziecięcej poprzez dobrą zabawę.

Do stałych form pracy należały zajęcia w pracowni komputerowej, zajęcia plastyczne pod hasłem Podróże z Kubusiem Puchatkiem i jego przyjaciółmi oraz Podróże z Anarukiem po lądach skutych lodem.

Masz talent pokaż co potrafisz, a trafisz na afisz! -to jeden z wielu konkursów plastycznych, podczas którego nasi najmłodsi mogli malować swojego ulubionego bohatera bajkowego, do którego inspiracją było głośne czytanie książek, malowanie rycerskich chorągwi, poznawanie kodeksu rycerskiego i szczegółów życia codziennego na zamku.

Nie zabrakło również turnieji gier planszowych, gdzie nasze pociechy mogły wykazać się błyskotliwością umysłu.

22 stycznia w Galerii wystawowej Biblioteki odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Dołhobyczowie pod kierunkiem Pani Zofii Skiba. Radości i wzruszeń nie było końca. Dzieci wręczyły swoim ukochanym gościom własnoręcznie wykonaną podczas zajęć w bibliotece, biżuterię oraz ramkę na zdjęcie.

Nie zabrakło również zajęć edukacyjnych z zakresu regionalizmu i dziedzictwa kulturalnego własnego regionu i Ziemi Hrubieszowskiej. Zajęcia poprowadziła p. Anna Jasińska.

Młodzież przebyła bogatą wędrówkę w czasie, począwszy od historii i legend królewskiego grodu Hrubieszów, poprzez ciekawostki historyczno-legendarne po Dołhobyczowie i okolicznych miejscowościach.

Atrakcyjność zajęć rosła w miarę wprowadzania uczestników spotkań zimowych w świat wartości własnego regionu, a także wskazywanie i akcentowanie przykładów wspaniałego dziedzictwa kulturowego na terenie naszej Gminy jak i powiatu hrubieszowskiego. Efektem spotkania był konkurs z nagrodami, podsumowujący poczucie przynależności go konkretnego miejsca i kultury własnego regionu, bo jak pisze Filon z Aleksandrii Żagle i stery przygotowuje się w porcie, a nie na morzu.

Nagrodą dla wszystkich wytrwałych uczestników ferii był kulig zakończony ogniskiem z pieczonymi kiełbaskami.

Miło spędzony czas jak również niezapomniane wrażenia i przeżycia na długo pozostaną w pamięci dzieci, a wypoczynek w towarzystwie rówieśników i uprzejmych Pań z Gminnej Biblioteki Publicznej w Dołhobyczowie pozwoli na powrót do szkoły z nowymi siłami.

***

Pracownicy
Gminnej Biblioteki Publicznej
w Dołhobyczowie
Foto: Biblioteka