Ponad 28 tys. podróbek – pracowity dzień w Dorohusku

22 lutego okazał się pechowy dla 2 obywateli Ukrainy przekraczających granicę w Dorohusku. Jeden z nich próbował wywieźć, a drugi wwieźć podrobione towary oznaczone logo znanych światowych firm.

Reklamy

 

W tym dniu do odprawy celnej w Oddziale Celnym Drogowym w Dorohusku zgłosił się 23-letni obywatel Ukrainy. Przedstawił on do wywozu towar objęty procedurą tranzytu.

Funkcjonariusze celno-skarbowi nabrali podejrzeń co do faktycznej ilości przewożonego asortymentu. Ich wątpliwości wzbudziła również wykazana na fakturach wartość jednostkowa nabytych rzeczy – 44 eurocenty za sztukę.

Funkcjonariusze zadecydowali o poddaniu pojazdu szczegółowej kontroli. W jej trakcie stwierdzili, że w busie przewożona jest odzież, bielizna, obuwie, torebki oraz akcesoria telefoniczne i komputerowe oznaczone znakami towarowymi znanych światowych marek. Łącznie ujawniono ponad 28 tys. sztuk „podróbek”. Ich wartość zostanie ustalona w trakcie prowadzonego postępowania.

Kierowca oświadczył, że nie wiedział, jaki towar przewozi. Miał go jedynie dostarczyć z Litwy na Ukrainę, a za wykonaną usługę otrzymać zapłatę.

O zatrzymaniu podrobionych towarów poinformowano pełnomocników właścicieli znaków towarowych, którzy mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

 

***

 

Natomiast inny obywatel Ukrainy próbował wwieźć nielegalnie do Polski kurtki i spodnie oznaczone logo znanej firmy odzieżowej oraz suknie wieczorowe i ślubne, a także różnego rodzaju paski i opaski gumowe na rękę.

Podróżujący autobusem relacji „Kijów – Łódź”  37-latek oświadczył, że suknie miały trafić do Niemiec na wystawę odzieżową, a pozostały towar do Warszawy. Ponadto, przewożone rzeczy nie są jego własnością, za ich przewiezienie miał otrzymać stosowną gratyfikację.

Łącznie zatrzymano 46 sztuk odzieży i 7237 sztuk akcesoriów o szacunkowej wartości ponad 3,6 tys. zł. Wobec podejrzanego wszczęto sprawę karną skarbową, a na poczet grożącej grzywny zajęto 4 tys. zł.

Postępowanie w obu sprawach prowadzi Lubelski Urząd Celno-Skarbowy – Delegatura w Lublinie.

 

źródło i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie