23 kwietnia 2024

Powstają pomysły na produkty turystyczne

Prawie 10 pomysłów nowoczesnych produktów turystycznych i tyle samo propozycji grup partnerskich to efekt trzech konferencji regionalnych „Turystyka – wspólna sprawa”. W województwie lubelskim spotkało się łącznie ponad 300 osób zainteresowanych rozwojem turystyki, podnoszeniem kwalifikacji oraz współpracą.

Produkty turystyczne w formule sieciowej są nową jakością w polskiej turystyce, a ich tworzenie wpisuje się w strategię rozwoju województwa lubelskiego. W krajach turystycznie rozwiniętych od lat stanowią one magnes przyciągający turystów, jak np. skipass"y. W Polsce wciąż nie ma dobrego przykładu takiego produktu. Szansą na wykreowanie produktów sieciowych są grupy partnerskie, składające się z przedsiębiorców, samorządowców i przedstawicieli organizacji.

W województwie lubelskim zostanie utworzonych prawie 10 grup partnerskich. Uczestnicy grup partnerskich będą decydowali o kształcie i zawartości merytorycznej regionalnych produktów turystycznych. Ich działania pomogą rozwijać i promować region, wpłyną również na tworzenie nowych miejsc pracy. Dzięki działalności grup partnerskich, turyści będą mogli liczyć na produkty turystyczne jednoznacznie kojarzone pod względem marki, miejsca, oferty, dostosowane do standardów europejskich.

Przykładem jednej z grup partnerskich powstającej w ramach projektu "Turystyka – wspólna sprawa", jest "Trójkąt Turystyczny". Nałęczów, Kazimierz i Puławy w województwie lubelskim, to miejsca dobrze znane turystom. Do tej pory jednak nie było produktu turystycznego, który ściśle łączyłby podmioty zajmujące się turystyką w tych miastach. Stworzenie grupy partnerskiej pod nazwą "Trójkąt Turystyczny: Kazimierz, Puławy, Nałęczów", promującej walory miejscowości, sprawi, że turysta przyjeżdżający w ten rejon Lubelskiego, otrzyma interesującą, ale jednocześnie kompleksową ofertę wypoczynku w tym regionie.

Innym przykładem produktu turystycznego jest powstający w okolicach Janowa Lubelskiego i Biłgoraja "Leśny Skarbiec". Grupa partnerska realizująca ten pomysł będzie promowała turystykę aktywną i eko-edukacyjną. W ramach turystyki aktywnej turyści będą mogli przemierzać pieszo lub rowerem ścieżki Lasów Janowskich – jednego z największych kompleksów leśnych w Polsce, żeglować po zalewie Janowskim, pływać kajakami po okolicznych rzekach. Miłośnicy jazdy konnej będą mogli odwiedzić pierwszą w Polsce hodowlę dzikiego konia polskiego. Dla amatorów mocniejszych wrażeń przewidywane są wyprawy terenowe i przeprawy przez bagna jedynym w kraju gąsienicowym pojazdem szwedzkiej armii. Turystyka eko-edukacyjna przeznaczona będzie głównie dla uczniów, którzy w niekonwencjonalny sposób dowiedzą się m.in. o bogactwie flory i fauny lasu. Grupa partnerska połączy wszystkie atrakcje w kompleksową ofertę, tak, aby każdy turysta znalazł coś dla siebie.

Do grup partnerskich cały czas mogą przyłączać się przedsiębiorcy z branży turystycznej, przedstawiciele samorządów oraz organizacji. Szczegółowe informacje o tym, jak przystąpić do grupy partnerskiej znajdują się na stronie www.tws.org.pl.
* * *
Projekt objęty patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego.
Projekt objęty patronatem Wojewody Lubelskiego.
* * *
Partnerzy projektu "Turystyka – wspólna sprawa" w województwie lubelskim: Lokalna Organizacja Turystyczna "Ziemia Nałęczowska", Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna, Europejskie Centrum Integracji i Współpracy Samorządowej „DOM EUROPY”, Związek Transgraniczny Euroregion Bug, Lokalna Organizacja Turystyczna "Zamość i Roztocze".

Więcej informacji:

Wiesław Czerniec
Regionalne Biuro Projektu
tel.: 081 501 65 94
e-mail: lubelskie@tws.org.pl

www.tws.org.pl >>

tekst: tws