Pracowity weekend na granicy

Pracowity weekend mieli funkcjonariusze Służby Celnej na granicy z Ukrainą. Tylko w sobotę i niedzielę udaremnili trzy duże próby przemytu, łącznie ponad 17 tys. paczek papierosów o wartości rynkowej blisko 137,5 tys. zł.

Reklamy

Już w nocy z piątku na sobotę (25/26.05) na przejściu kolejowym z Ukrainą w Dorohusku funkcjonariusze zatrzymali ponad 12 tys. paczek papierosów o wartości rynkowej ok. 96 tys. zł. Kontrabanda jechała w pociągu osobowym relacji Kijów – Berlin. Większa część papierosów, bo ponad 10 tys. paczek, ukryta była w różnych przestrzeniach i skrytkach konstrukcyjnych wagonów. Właścicieli nielegalnego towaru nie udało się jednak ustalić. Pozostałe papierosy przewoziła w przedziałach służbowych obsługa pociągu. Do próby przemytu przyznało się trzech pracowników ukraińskich kolei. Funkcjonariusze wymierzyli mężczyznom kary grzywny w łącznej kwocie 9 tys. zł.

Z kolei w sobotę (26.05) na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku celnicy zatrzymali niemal 1,4 tys. paczek papierosów wraz z przystosowanym do przemytu osobowym volkswagenem. Volkswagenem jechał do Polski 24-letni obywatel Ukrainy Ivan D. Niezgłoszone do kontroli celnej papierosy znajdowały się za tylnym oparciem, w skrzynce obudowującej głośnik i w przerobionym zbiorniku paliwa. Mężczyzna do próby przemytu się nie przyznał. Nie chciał też odpowiadać na jakiekolwiek związane ze sprawą pytania. Funkcjonariusze wszczęli przeciwko Iwanowi D. sprawę karną skarbową.

Reklamy

Wartość rynkowa znalezionych w volkswagenie papierosów to ponad 11 tys. zł. 

Natomiast w niedzielę (28.05) na przejściu granicznym z Ukrainą w Hrebennem funkcjonariusze celni udaremnili przemyt 3,8 tys. paczek papierosów. Wyroby tytoniowe zza wschodniej granicy próbował nielegalnie przywieźć do Polski kierowca kursowego autobusu relacji Lwów – Częstochowa, 35-letni mieszkaniec Lwowa Wolodymyr B. Do schowania kontrabandy mężczyzna wybrał przestrzeń nad kołem zapasowym autokaru oraz pod akumulatorem. Część papierosów schowana była także pod schodami pojazdu. Szacunkowa wartość zatrzymanych papierosów to ponad 30 tys. zł. Wolodymyr B. złożył wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności oraz wpłacił 20 tys. zł na poczet grożącej mu grzywny. Ukrainiec skorzystał z przysługującego mu prawa i odmówił składania wyjaśnień.

Tylko w sobotę i niedzielę funkcjonariusze celni zatrzymali na terenie województwa lubelskiego 30 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy i wystawili 215 mandatów na łączną kwotę 125 tys.

 

Źródło: SCRP