Premiera filmu „Fotograf partyzantów”

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu serdecznie zaprasza na uroczystą premierę filmu dokumentalnego „Fotograf partyzantów” w reżyserii Wiesława Palucha. Projekcja oraz spotkanie z twórcami odbędzie się 23 września o godz. 17.00. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Zamość – Marcin Zamoyski oraz Dyrektor TVP Historia – dr Tadeusz Doroszuk.

Reklamy

Bohaterem filmu jest Edward Buczek (1906 – 1983), który w czasie II wojny światowej prowadził w Biłgoraju własny zakład fotograficzny. Z jego usług korzystali mieszkańcy i okupujący te tereny żołnierze niemieccy. Buczek robił portrety i zdjęcia rodzinne, fotografował także codzienne życie miasteczka i okolic. Był również zaprzysiężonym fotoreporterem partyzanckim, na terenie biłgorajskiego obwodu AK, z prawem przebywania w obozach i oddziałach stacjonujących w okolicznych lasach. W tajemnicy dokumentował działalność oddziałów partyzanckich (Konrada Bartoszewskiego „Wira” i Józefa Steglińskiego „Corda”). Jego kolekcja pozostaje nieznana. Są to unikatowe zdjęcia, pokazujące życie i działania oddziałów partyzanckich na Zamojszczyźnie. Większość fotografii wykonał wiosną 1944 roku, przed bitwą osuchowską. Udało mu się zatrzymać w kadrze ludzi, którzy w większości zginęli w walce. Robił zdjęcia partyzantom w różnych sytuacjach, np. w czasie szkoleń i podczas różnych uroczystości. Kolekcja kończy się poruszającymi scenami gdy poszukiwano zwłok poległych żołnierzy w bitwie pod Osuchami. W czerwcu 1944 roku, wycofująca się z frontu wschodniego armia niemiecka okrążyła sfotografowane przez Buczka oddziały partyzanckie stacjonujące w lasach Puszczy Solskiej. Około tysiąca partyzantów stanęło naprzeciw 30 000 armii niemieckiej ze wsparciem lotniczym i artyleryjskim (tak wielkich sił do walki z partyzantami nigdzie w Polsce nie użyto przez cały okres okupacji). Przeżyło około 200 partyzantów.

Edward Buczek po zakończeniu wojny, jak większość akowców został poddany represjom. Poszukiwany przez UB cudem uniknął aresztowania. Wędrował po całej Polsce z fałszywą kenkartą, aż osiadł ponownie w Ciechanowie. W roku 1952 podjął pracę fotografa w Katedrze Archeologii Polski Uniwersytetu Warszawskiego. Zmarł 2 kwietnia 1983 roku i po śmierci wrócił tam gdzie walczył z okupantem. Został pochowany na cmentarzu w Biłgoraju.

Wiesław Paluch – scenarzysta i reżyser, zajmuje się także produkcją telewizyjno – reklamową. Absolwent PWST i AFiT w Warszawie. W latach 1991-1993 prowadził Dyskusyjny Klub Filmowy „Karuzela” w Warszawie. Realizator teledysków, filmów reklamowych, reportaży i programów telewizyjnych. Reżyser krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych. Jest także autorem wielokrotnie nagradzanego filmu kinowego pt.: ”Motór”.

Projekcja bezpłatna. Zaproszenia dostępne w kasach CKF „Stylowy” w Zamościu. Liczba miejsc ograniczona.