11 listopada 2024

Prof. Lena Kolarska-Bobińska: Powinniśmy wspierać takie szkoły jak PWSZ

O rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu wiadomo już nie tylko w regionie, ale również na najwyższych szczeblach władzy. Trzy lata temu zamojską uczelnię odwiedził prezydent RP Bronisław Komorowski, a teraz także minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Reklamy

 

27 listopada minister przyjechała do Zamościa, aby zapoznać się, jak funkcjonuje tutejsza państwowa uczelnia. W auli Instytutu Przyrodniczo-Technicznego spotkała się ze studentami, wykładowcami i pracownikami uczelni. Zebranemu audytorium opowiadała o zmianach nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nowych rozwiązaniach ministerialnych, które bardzo silnie wpłyną na charakter uczenia przez szkoły o profilu zawodowym.

W swoim wystąpieniu poruszyła m.in. kwestię praktyk studenckich trwających co najmniej 3 miesiące w trakcie całego toku studiów. – Dotychczas w Polsce praktyka była traktowana trochę jak takie piąte koło u wozu. Pracodawcy przyjmowali od biedy studenta, ale nie przekazywali mu wiedzy. Teraz wydłużamy okres praktyk, żeby lepiej przystosować studenta do przyszłej pracy – mówiła podczas spotkania. Wyraziła przy tym zadowolenie, że w Zamościu powstała Rada Gospodarcza, w której spotykają się władze samorządowe, przedsiębiorcy i przedstawiciele uczelni, aby wspólnie szukać dobrych rozwiązań dla gospodarki miasta.

Reklamy

Minister przybliżyła także tematykę studiów dualnych, Programu Rozwoju Kompetencji, programu Polski Erasmus dla Ukrainy oraz konieczności internacjonalizacji polskich szkół wyższych. Studenci mieli możliwość zadawania pytań, dotyczących nurtujących ich kwestii, a na koniec spotkania otrzymali ulotki, dotyczące praktyk studenckich, z informacjami, jak taka praktyka powinna wyglądać, jakie są prawa studenta, czego można oczekiwać od pracodawców, którzy przyjmą studenta na praktykę. Minister Kolarska-Bobińska zwiedziła także zmodernizowany budynek dydaktyczny Instytutu Przyrodniczo-Technicznego, w tym m.in. nowoczesne laboratoria Centrum Badań i Transferu Technologii.


Po spotkaniu ze środowiskiem akademickim spotkała się z zamojskimi dziennikarzami na konferencji prasowej w siedzibie uczelni przy ul. Pereca 2. W konferencji wzięli także udział: prezydent Zamościa Marcin Zamoyski oraz rektor PWSZ prof. Waldemar Martyn. Minister gratulowała uczelni długiej tradycji współpracy z biznesem i zachęcała, aby wespół z przedsiębiorcami starać się o kolejne środki w nowym rozdaniu funduszy europejskich na lata 2014–2020.

Reklamy

Uczestnicy konferencji mówili także o bardzo dobrze wyposażonych laboratoriach. Rektor uczelni podkreślił, że PWSZ zorganizowała sieć współpracy z technikami mechanicznymi m.in. z Zamościa, Biłgoraja, Hrubieszowa, Tomaszowa Lub. i Lubaczowa. Dzięki temu uczniowie szkół pod opieką wykładowców będą mogli sami przeprowadzać doświadczenia w laboratoriach.

Tego typu działania są aprobowane przez Ministerstwo, które realizuje program Uniwersytety Młodych Wynalazców. Przedstawicielka polskiego rządu była pod wrażeniem postępu zamojskiej PWSZ: – Jest to szkoła międzynarodowa, co tworzy specyficzny klimat, ale także, i to jest dla mnie najważniejsze, zmienia się, dostosowuje do oczekiwań, wymogów i nowych tendencji. Powinniśmy wspierać takie szkoły jak PWSZ.

 

MS

„Skafander. Bezpłatna Gazeta Akademicka” 2014, nr 13 (64), s. 3