Przed nami ostatni weekend wakacji, uważajmy na drogach!

Podczas ostatniego weekendu tegorocznych wakacji nad bezpieczeństwem podróżujących czuwać będą policjanci. Będziemy kontrolować prędkość, stan trzeźwości, korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz sposób przewożenia dzieci. Niestety pomimo wielu apeli ze strony Policji, w dalszym ciągu brawura i bezmyślność w wielu przypadkach jest przyczyną tragicznych zdarzeń na drodze.

Reklamy

Przed nami ostatni wakacyjny weekend.  Część osób będzie wracała z letniego wypoczynku.  Nad bezpieczeństwem podróżujących czuwać będą policjanci. Kierowcy, którzy wyruszą w podróż muszą liczyć się ze wzmożonymi kontrolami. Funkcjonariusze sprawdzą, czy kierujący stosują się do przestrzegania ograniczeń prędkości na drogach. Podczas wzmożonych kontroli policjanci będą sprawdzać także stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci, stan techniczny pojazdów, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a także stan trzeźwości kierujących wszelkimi pojazdami.

Długi i męczący czas podróży, panujące warunki atmosferyczne sprzyjają narastaniu agresji, która przejawia się jazdą z nadmierną prędkością czy też wyprzedzaniem na granicy ryzyka. Niecierpliwość kierujących poruszających się w ciągu pojazdów bardzo często doprowadza do tego, że podejmowane jest ryzyko wyprzedzania pojazdów, z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Reklamy

Jazda z nadmierną prędkością, nieprawidłowe wyprzedzanie, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu to wykroczenia regularnie popełniane przez kierujących, przyczyniające się do wzrostu liczby wypadków i kolizji drogowych. Dodatkowo brawura, brak wyobraźni i jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, są również nieodłącznym elementem niewłaściwego zachowania podczas jazdy.  Funkcjonariusze będą również walczyć w te dni z brakiem kultury niektórych kierowców – wyprzedzaniem stojących w korkach aut czy zajeżdżaniem drogi innym kierowcom.

Przypominamy także, że od najbliższej niedzieli każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat – od 20 do 500 zł.

Pamiętajmy, że policyjne kontrole prowadzone są nie po to, by uprzykrzyć kierowcom życie, lecz aby poskromić piratów drogowych jeżdżących bez wyobraźni, bezkrytycznie odnoszących się do własnych umiejętności i traktujących łamanie przepisów prawa jako normę swojego postępowania.

Od początku lipca do 20 sierpnia br na drogach Lubelszczyzny doszło do 224 wypadków, w których 24 osoby zginęły, a blisko 300 odniosło obrażenia. Podczas dwóch wakacyjnych miesięcy ubiegłego roku odnotowaliśmy 314 wypadków, w których 46 osób zginęło, a 368 zostało rannych.

 

źródło i fot. KWP Lublin (R.L.R)