Przedświąteczne przestrogi

Okres przedświąteczny to dla wielu z nas czas zakupów, przygotowań oraz wyjazdów z domu. By nadchodzące święta były bezpieczne i upłynęły nam spokojnie bądźmy uważni i ostrożni. Oto kilka rad, które mogą sprawić, że nie staniemy się ofiarami złodziei i bezpiecznie dotrzemy do swoich rodzin.

Reklamy

Wybierając się po świąteczne zakupy pamiętajmy by: w centrach handlowych, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej zachować szczególną ostrożność. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie. Nie chowajmy gotówki w jednym miejscu, nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, żakietów czy kurtek.
 
Wyjeżdżając z domu zabezpieczmy mieszkania: nie zapominajmy o dokładnym zamknięciu drzwi i okien. Poprośmy sąsiadów, aby zwrócili uwagę na nasze domy, wyjmowali korespondencję ze skrzynki i zabierali spod drzwi reklamy.
 
Jeżeli wybieramy się na wypoczynek swoim samochodem pamiętajmy, by podczas odpoczynku w podróży unikać odludnych parkingów i poboczy dróg. Korzystać z parkingów przy restauracjach, barach, motelach czy stacjach benzynowych. Opuszczając samochód należy pamiętać, aby nie zostawiać kluczyków w stacyjce, zamknąć okna i drzwi.
 
Apelujemy do kierowców by pamiętali o zasadzie „wolniej oznacza bezpieczniej”. Nie zapominajmy o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i o tym, że dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w organizmie wpływa na koncentrację i refleks.
 
W każdym przypadku, kiedy poczujemy się zagrożeni, kiedy będziemy świadkami przestępstwa czy wykroczenia zgłośmy to na Policję. Niepokojące sygnały można przekazywać dzwoniąc na nr 997 lub 112.
 
 
źródło: KWP Lublin (R.L.R.)