Przejście graniczne Dołhobyczów – Uhrynów już otwarte!

5 czerwca 2012 r. przedstawiciele władz powiatu hrubieszowskiego: Starosta Hrubieszowski Józef Kuropatwa, Wicestarosta Leszek Czerwonka, Wójt Gminy Dołhobyczów Józef Demendecki wraz z przedstawicielami władz ukraińskich oraz w asyście funkcjonariuszy Straży Granicznej dokonali otwarcia międzynarodowego przejścia granicznego Dołhobyczów – Uhrynów.

Reklamy

Jest to czwarte na Lubelszczyźnie, a drugie w powiecie hrubieszowskim po Zosinie, przejście graniczne z Ukrainą. Infrastruktura przejścia wygląda imponująco. Na przejściu  w Dołhobyczowie jest łącznie aż 18 pasów ruchu (po 9 na wjeździe i wyjeździe). Przejście ma być przystosowane do obsługi w ciągu doby ok. 5 tys. pojazdów (w tym 1 tys. ciężarówek) i 10 tys. podróżnych. W samym 2012 r. na inwestycję przeznaczono ponad 42 mln zł.

Cała infrastruktura przejścia znajduje się po stronie polskiej.

Przejście otwarte zostało tymczasowo na okres finałów mistrzostw piłkarskich Euro 2012. Będzie czynne do 4 lipca 2012r. Po zakończeniu mistrzostw przejście zostanie zamknięte w celu kontynuacji budowy. Zakończenie prac planowane jest na 2013 r. Tymczasowo na przejściu otworzono po jednym pasie wjazdowym i wyjazdowym dla samochodów osobowych i autokarów. Podróżni będą odprawiani w systemie 24 godzinnym w oparciu o terminale mobilne. Nie mogą tamtędy przekraczać granicy ciężarówki.

Starania władz samorządowych o utworzenie w Dołhobyczowie przejścia granicznego trwały wiele lat. W 2005 roku zapadła wreszcie decyzja, że przejście w Dołhobyczowie ma powstać, choć niewiele osób wierzyło, że w praktyce dojdzie do realizacji inwestycji. Kiedy już infrastruktura po stronie polskiej powstała (całość jest po stronie polskiej), okazało się, że Ukraińcy nie mają drogi prowadzącej do przejścia. Jeszcze wiosną tego roku brakowało co najmniej 8 km drogi! Drogę jednak również udało się wybudować (patrz – galeria). 

A w trakcie budowy jest jeszcze ok 40 km drogi. Mimo wielu obaw zakres wykonanych już prac, pozwolił zgodnie z planem, na tymczasowe uruchomienie przejścia w Dołhobyczowie na czas trwania EURO 2012.

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie