Przekłamanie historii żołnierzy AK z Uchań – listy protestacyjne Światowego Związku Żołnierzy AK

Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Zamość skierował listy protestujące przeciwko przekłamaniu historii żołnierzy Armii Krajowej działających na terenie miejscowości Uchanie. Pisma otrzymali: dr Marty Kubiszyn z Zakładu Kultury i Historii Żydów w UMCS, Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz Stowarzyszenie Panorama Kultur, Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN w Lublinie.

Reklamy

 

Sprawę pomówienia żołnierzy AK z Uchań poruszył Tygodnik Zamojski w artykule:

To nie Jedwabne! »

 


Poniżej treść listów protestacyjnych Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Zamość:

 

Zamość, dnia 29.07.2013r.

Szanowna Pani

dr Marta Kubiszyn

Zakład Kultury i Historii Żydów

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

w Lublinie

Wyrażamy nasze głębokie oburzenie faktem, iż dopuściła się Pani przekłamania historii żołnierzy Armii Krajowej działających na terenie miejscowości Uchanie w powiecie hrubieszowskim. Opracowany przez Panią tekst w publikacji „Śladami Żydów. Lubelszczyzna”, informujący że w lipcu 1944 r. w lesie pod Uchaniami grupa 80 Żydów została wymordowana przez polskich partyzantów, w tym mieszkańców Uchań, jest kłamliwy i wpisuje się niestety w obserwowaną wyraźnie nagonkę na żołnierzy Armii Krajowej i Naród Polski. Pani praca staje w jednym szeregu z takimi paszkwilami jak niemiecki serial „Nasze matki, nasi ojcowie”, czy powtarzające się w prasie zagranicznej artykuły ze sformułowaniami „polskie obozy koncentracyjne”.

Fałsz w Pani wykonaniu jest o tyle bolesny, że dokonany przez naukowca z polskiego uniwersytetu, opłacanego przez polskich podatników, w tym przez kombatantów AK i mieszkańców Uchań, którzy zostali przez Panią oszkalowani.

Dlatego żądamy natychmiastowego sprostowania fałszywej informacji o Żydach ukrywających się w lesie pod Uchaniami. Sama Pani wskazała w w/w publikacji, że Żydzi ci ukrywani byli od 1942 r. z pomocą mieszkańców Uchań. Czy mogło to się odbywać bez narażania życia? Po co mieszkańcy, którzy narażali życie przez dwa lata następnie mieliby mordować Żydów? Najważniejsze są jednak dwa inne pytania: dlaczego publikuje Pani informacje oparte wyłącznie na zeznaniach jednego zaledwie świadka? Ale co więcej – dlaczego przekręca Pani relacje nawet tego jednego świadka? Z relacji Mosze Opatowskiego, na których się Pani opiera, wynika, że do końca wojny z 80 ukrywających się Żydów przetrwało tylko dziewięcioro, z czego rzekomy mord miałby być popełniony na sześcioro z nich (por. wypowiedź Roberta Kuwałka z Muzeum na Majdanku opublikowana w Tygodniku Zamojskim z 24 lipca 2013 r.).

Jeszcze raz powtarzamy – relacje te są dla nas niewiarygodne. W Uchaniach i na Zamojszczyźnie nikt nigdy nie wspominał takiej przerażającej historii, a przecież gdyby miała miejsce i gdyby ów mord był zamierzoną akcją Armii Krajowej (co samo w sobie już brzmi jak absurd i obraza pamięci poległych dowódców AK), z pewnością jakieś informacje o nim krążyłyby w Uchaniach. Gdyby jednak nawet przyjąć, że do owej tragedii doszło (nie negujemy, że w oddziałach partyzanckich mogli znajdować się również przestępcy – tak może się zdarzyć zwłaszcza w warunkach wojennych) to skąd Pani wzięła informację, że w lipcu 1944 r. zamordowano 80 Żydów, skoro osoba, na którą się Pani powołuje, mówi o 6 osobach?!!!

Liczymy na pisemne Pani wyjaśnienia i żądamy sprostowania i przeprosin w prasie o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym. Oczekujemy na Pani reakcję zgodną z naszymi żądaniami do końca sierpnia br. Po bezskutecznym upływie tego terminu będziemy zmuszeni do podjęcia stosownych kroków prawnych. Czujemy się bowiem w obowiązku bronić honoru żołnierzy Armii Krajowej poległych w walce o niepodległą Rzeczpospolitą.


Do wiadomości:

  1. Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
  2. Stowarzyszenie Panorama Kultur, Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN w LublinieJego Magnificencja

Prof. dr hab. Stanisław Michałowski

Rektor

Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej

w Lublinie

W załączeniu przekazujemy Magnificencji list, który skierowaliśmy do Pani dr Marty Kubiszyn z Zakładu Kultury i Historii Żydów w UMCS. Uprzejmie prosimy o ustosunkowanie się do problemu, przeprowadzenie rozmowy wyjaśniającej z w/w pracownikiem naukowym uniwersytetu i poinformowanie nas o podjętych działaniach w tej sprawie. Żywimy ogromną nadzieję, że Magnificencja stanie wraz z nami w obronie honoru żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, poległych w obronie niepodległej Rzeczypospolitej.  

 


 

Zarząd

Stowarzyszenia Panorama Kultur,

Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN

w Lublinie

 

Wyrażamy nasze głębokie oburzenie faktem, iż w wydanej przez Państwa publikacji „Śladami Żydów. Lubelszczyzna” doszło do przekłamania historii żołnierzy Armii Krajowej działających na terenie miejscowości Uchanie w powiecie hrubieszowskim. Opracowany przez dr Martę Kubiszyn tekst, informujący że w lipcu 1944 r. w lesie pod Uchaniami grupa 80 Żydów została wymordowana przez polskich partyzantów, a także mieszkańców Uchań, jest kłamliwy i wpisuje się niestety w obserwowaną wyraźnie nagonkę na żołnierzy Armii Krajowej i Naród Polski. Tym samym Państwa publikacja staje w jednym szeregu z takimi paszkwilami jak niemiecki serial „Nasze matki, nasi ojcowie”, czy powtarzające się w prasie zagranicznej artykuły ze sformułowaniami „polskie obozy koncentracyjne”.

Dlatego żądamy natychmiastowego sprostowania fałszywej informacji o Żydach ukrywających się w lesie pod Uchaniami. Nie jesteśmy w stanie zrozumieć dlaczego publikuje się informacje oparte wyłącznie na zeznaniach jednego zaledwie świadka? Ale co więcej – dlaczego przekręca się relacje nawet tego jednego świadka? Z relacji Mosze Opatowskiego, na których opiera się dr Kubiszyn wynika, że do końca wojny z 80 ukrywających się Żydów przetrwało tylko dziewięcioro, z czego rzekomy mord miałby być popełniony na sześcioro z nich (por. wypowiedź Roberta Kuwałka z Muzeum na Majdanku opublikowana w Tygodniku Zamojskim z 24 lipca 2013 r.).

Jeszcze raz powtarzamy – relacje te są dla nas niewiarygodne. W Uchaniach i na Zamojszczyźnie nikt nigdy nie wspominał takiej przerażającej historii, a przecież gdyby miała miejsce i gdyby ów mord był zamierzoną akcją Armii Krajowej (co samo w sobie już brzmi jak absurd i obraza pamięci poległych dowódców AK), z pewnością jakieś informacje o nim krążyłyby w Uchaniach. Gdyby jednak nawet przyjąć, że do owej tragedii doszło (nie negujemy, że w oddziałach partyzanckich mogli znajdować się również przestępcy – tak zdarza się zwłaszcza w warunkach wojennych) to skąd dr Kubiszyn wzięła informację, że w lipcu 1944 r. zamordowano 80 Żydów, skoro osoba, na którą się powołuje, mówi o 6 osobach?!!!

Liczymy na pisemne wyjaśnienia od Państwa jako współwydawcy i żądamy sprostowania i przeprosin w prasie o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym i wycofania publikacji ze sprzedaży a następnie jej skorygowania. Oczekujemy na reakcję zgodną z naszymi żądaniami do końca sierpnia br. Po bezskutecznym upływie tego terminu będziemy zmuszeni do podjęcia stosownych kroków prawnych. Czujemy się bowiem w obowiązku bronić honoru żołnierzy Armii Krajowej poległych w walce o niepodległą Rzeczpospolitą. 

 

 

Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Zamość