Przemycili papierosy za milion złotych. Rozbito zorganizowaną grupę przestępczą

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz obrót na wielką skalę wyrobami tytoniowymi bez wymaganych oznaczeń skarbowych akcyzy odpowie czterech mieszkańców Lublina w wieku od 35 do 58 lat oraz 33-latni mieszkaniec gminy Nałęczów. Mężczyźni zatrzymani zostali we wtorek. Jak wynikało z ustaleń śledczych przez ich ręce przeszło ponad 80.000 paczek nielegalnych papierosów. Wartość uszczuplenia podatku akcyzowego to 1.000.000 złotych.

Reklamy

Śledztwo w tej sprawie prowadzone wspólnie przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Chełmie i policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie, zostało wszczęte w 2013 roku.

W trakcie zbierania materiału dowodowego śledczy ustalili, że grupa działała w okresie od września 2012 roku do marca 2013 roku na terenie województwa lubelskiego. W tym czasie przez ręce mężczyzn przeszło ponad 80.000 paczek nielegalnych papierosów.

Reklamy

Jak wynika z ustaleń śledczych, nielegalny proceder polegał na tym, że skupowano przemycane papierosy od obywateli Ukrainy, w trakcie ich podróży pociągiem relacji Kijów – Warszawa. Następnie w umówionych miejscach na odcinku Chełm – Lublin sprawcy dokonywali wyrzutów papierosów z wagonów. Pozostali członkowie grupy przestępczej odbierali papierosy, dostarczali w kolejne ustalone miejsca, a następnie sprzedawali na targowiskach, bazarach bądź też innym osobom zajmującym się nielegalnym handlem bezakcyzowymi wyrobami na terenie województwa lubelskiego i kujawsko-pomorskiego.

We wtorek do sprawy zatrzymano 5 mężczyzn. Są to 4 mieszkańcy Lublina w wieku od 35 do 58 lat oraz mieszkaniec gminy Nałęczów w wieku 33 lat. Wszyscy zatrzymani usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu dokonanie przestępstw skarbowych polegających na nabywaniu, przechowywaniu, przewożeniu wyrobów tytoniowych bez wymaganych oznaczeń skarbowych akcyzy, a następnie ich zbyciu. Dodatkowo Mirosław S. usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Podczas przeszukań domów zatrzymanych mężczyzn zabezpieczono blisko 1.000 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy oraz nielegalny alkohol. Ponadto dokonano tymczasowego zajęcia ruchomości w postaci pieniędzy w kwocie blisko 10.000 zł oraz samochodów o wartości ponad 40.000 zł.

Wobec 4 zatrzymanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie po 5.000 złotych, dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju. Wobec kierownika grupy sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy.

Za te przestępstwa grozi im do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą grozi do 10 lat więzienia.

W środę wspólnie ze Strażą Graniczną na przejściu granicznym w Dorohusku zatrzymano dwoje obywateli Ukrainy, którzy dostarczali grupie nielegalne papierosy. O dalszym losie 38-latki i jej 30-letniego kompana zadecyduje Prokurator.

 

źródło: KWP Lublin (KG)