Przemytnicy bursztynu zatrzymani na „zielonej granicy”

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, w wyniku prowadzonych działań, zatrzymali „na granicy zielonej” obywateli RP, przy których ujawnili i zabezpieczyli znaczne ilości nielegalnego bursztynu.

Reklamy

 

W dniu 8 listopada br. w godzinach popołudniowych, funkcjonariusze z Placówki SG w Zbereżu, podczas prowadzonych działań w rejonie granicy państwa w pow. włodawskim, zauważyli osoby niosące od rzeki granicznej Bug, duże plecaki.

Na miejscu, podczas kontroli dwóch mężczyzn, ustalono, iż są to ob. RP (mieszkańcy Chełma), którzy w posiadanym przy sobie „bagażu” posiadali prawie 90 kg bursztynu o wartości ponad 80 tys. zł.

Jak ustalili funkcjonariusze, nielegalny towar został wcześniej przemycony przez rzekę Bug z Ukrainy do Polski, przy pomocy łodzi pontonowej.

Kolejne w ostatnim okresie, zatrzymanie na „granicy zielonej”, przemytników, którzy próbowali przemycić do Polski tym razem nielegalny bursztyn, pokazuje skuteczność działań funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Warto również wspomnieć, iż informacja o każdym takim zdarzeniu, przekazywana jest służbom granicznym Ukrainy. Ma to na celu podniesienie  w perspektywie czasu jeszcze większej skuteczności w ochronie granicy państwowej. 

Zatrzymane osoby oraz nielegalny towar, zostały przekazane zgodnie z właściwością do Urzędu Celnego w  Białej Podlaskiej.

Tylko w tym roku funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, nie dopuścili do wprowadzenia na rynek towarów pochodzących z przemytu o wartości ponad 40 mln zł.

 

 

źródło i fot. NOSG