Przewodów: Policjanci opowiadali dzieciom o bezpiecznych feriach

Wczoraj hrubieszowscy policjanci spotkali się z dziećmi z Zespołu Szkół w Przewodowie. Podczas pogadanki poruszyli temat ich bezpieczeństwa w szkole i poza nią. Zwrócili także uwagę jak bezpiecznie korzystać z uroków zimy w czasie zbliżających się ferii.

Reklamy

Hrubieszowscy policjanci skorzystali z miłego zaproszenia dzieci oraz ich wychowawców z Zespołu Szkół w Przewodowie.

Na spotkaniu z dziećmi policjanci opowiadali o zasadach ruchu drogowego, a także o tym jak bezpiecznie zachowywać się na terenie szkoły i poza nią. Dzieci trafnie odpowiadały na zadawane im pytania oraz zapewniały, że będą się zachowywać poprawnie i będą się słuchać swoich wychowawców.

Chociaż ferie rozpoczynają się w poniedziałek, policjanci spodziewają się, że już od piątku część uczniów wyjedzie w podróż do miejsc zimowego wypoczynku. Dlatego już przed feriami policjanci przeprowadzają spotkania z dziećmi i młodzieżą, opowiadając o bezpiecznym korzystaniu z uroków zimowego wypoczynku.  Ferie niosą  ze sobą wzmożony ruch na drogach, w szczególności busów i autokarów. Bezpieczeństwa na drogach strzec będą policjanci i inspektorzy transportu drogowego. Funkcjonariusze sprawdzać będą stan techniczny autobusów używanych do przewozu dzieci. Policjanci kontrolować będą też stan trzeźwości kierujących pojazdami, a także sprawność psychofizyczną oraz uprawnienia i kwalifikacje zawodowe kierowców wykonujących przewozy autokarowe.

Już teraz Policja przypomina rodzicom i opiekunom o możliwości zgłoszenia do kontroli wyjeżdżającego w zorganizowaną podróż autokaru czy busa. Dzwoniąc na numer 997 z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem można zapobiec przykrym niespodziankom i uniknąć ewentualnej tragedii.

Sprawdzeniu podlegać będzie między innymi stan trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdu, braki w wyposażeniu, dobór miejsc postoju w czasie podróży, dostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, właściwy załadunek sprzętu narciarskiego i bagaży.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży pozostających w domu, policjanci  będą głównie skupiać się na działaniach prewencyjnych. Szczególną uwagę zwracać będą na: miejsca sprzedaży alkoholu pod kątem dostępu do niego osób małoletnich, miejsca grupowania się dzieci i młodzieży (puby, salony gier komputerowych, parki, place, dworce, centra handlowe), punkty dystrybucji substancji psychoaktywnych. 

Jeśli dzieci zostaną w domu, policjanci radzą, by umożliwić im interesujące spędzanie wolnego czasu, ponieważ nuda w połączeniu z nieujarzmioną ciekawością może przyczyniać się do powstawania pomysłów, których finał może kończyć się nieszczęśliwie. Dlatego też zapiszmy pociechy na półkolonie, zajęcia w świetlicach, czy koła zainteresowań.  Apelujemy do rodziców i opiekunów, aby zwracali szczególną uwagę na formy spędzania czasu przez swoich podopiecznych. Wolny czas nie zawsze bywa odpowiednio zagospodarowany. Brak zachowania ostrożności powoduje, że w trakcie zabaw na śniegu i lodzie dochodzi często do niebezpiecznych zdarzeń. Warto pamiętać, że nasze pociechy mają wiele pomysłów, które podpowiada im nieograniczona wyobraźnia. Górki saneczkowe w pobliżu dróg, czy ślizgawki na zamarzniętych taflach wodnych to miejsca, na które policjanci podczas ferii będą zwracać szczególną uwagę. Przestrzegajmy nasze pociechy przed zabawami w miejscach niebezpiecznych. Pamiętajmy też , żeby na czas nieobecności dorosłych domowników zapewnić najmłodszym opiekę osoby zaufanej. Zostawmy przy telefonie numery do opiekunów lub znajomych oraz numery alarmowe. Przypominajmy dzieciom o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania do mieszkań osób nieznajomych.

 

 

Źródło:

KPP w Hrubieszowie