15 kwietnia 2024

„Pusta” naczepa z… kontrabandą za 1,7 mln [ZDJĘCIA]

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili przemyt do Polski ponad 100 tys. paczek papierosów. Szacunkowa wartość rynkowa ujawnionych wyrobów tytoniowych to około 1,7 mln zł.

Naczepa tylko teoretycznie była pusta

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Koroszczyna poddali ciężarówkę szczegółowej rewizji po tym, jak pies służbowy Vigo, szkolony do wyszukiwania nielegalnych wyrobów tytoniowych, zainteresował się naczepą.

Zgodnie z dokumentami przedłożonymi do kontroli naczepa miała być pusta. Po szczegółowej rewizji okazało się, że ukryto w niej aż 100 760 paczek papierosów, wyprodukowanych na Białorusi. Znajdowały się one w specjalnie przygotowanej skrytce z przodu naczepy.

Czytaj: Tragedia na torach! [ZDJĘCIA]

Kierowca ciężarówki, a jednocześnie właściciel firmy przewozowej, obywatel Polski, przyznał się zorganizowania przemytu. Za popełnione przestępstwo akcyzowe odpowie przed sądem.

Dalsze ustalenia w sprawie będzie prowadził Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej. Do sprawy, poza papierosami, zajęty został ciągnik siodłowy z przerobioną na potrzeby przemytu naczepą.

Celne przejęcia papierosów

Przeciwdziałanie przez Służbę Celno-Skarbową przemytowi towarów, w tym wyrobów akcyzowych, ma kluczowe znaczenie dla ochrony granic i gospodarki naszego kraju.

Zobacz: Ku przestrodze! Zobacz nagranie wypadku [WIDEO]

W Oddziale Celnym w Koroszczynie tylko w listopadzie 2023 roku funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili przemyt nielegalnych wyrobów tytoniowych o szacunkowej wartości rynkowej 2,9 mln zł.

Skuteczność w tym zakresie to doświadczenie funkcjonariuszy, nowoczesne narzędzia do kontroli oraz wsparcie psów służbowych, których węch niejednokrotnie „naprowadzał” kontrolujących na konkretne miejsca ukrycia papierosów.

Zobacz też:

Tragedia na zbiorniku wodnym. Pod 15-latkiem załamał się lód

Zerknij na Instagram →info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie / MD