Rajd śladami TRH

15 czerwca Gminny Ośrodek Kultury w Hrubieszowie z/s w Wołajowicach zorganizował, dla uczniów szkół z terenu gminy Hrubieszów, rajd rowerowy „Staszicowskimi śladami Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego oraz dziedzictwa kulturowego Ziemi Hrubieszowskiej”.

Reklamy

br />Trasa rajdu prowadziła przez: Uchanie, Staszic, Jarosławiec Odletajkę, Stefankowice, Wołajowice, Szpikołosy i zakończyła się w Dziekanowie.

Na początku trasy uczestnicy rajdu zwiedzili renesansowy kościół w Uchaniach zabytek kl. „0” oraz zobaczyli grób Gustawa Grotthusa na tutejszym cmentarzu. Następny przystanek zorganizowano przy pomniku St. Staszica w miejscowości Staszic, powstałej w trakcie funkcjonowania Towarzystwa. W Jarosławcu spotkali się z Janem Czyżewskim – wielkim regionalistą, kultywującym pamięć o Towarzystwie Rolniczym Hrubieszowskim i jego twórcy St. Staszicu. Od wielu lat prowadzi on izbę pamięci poświęconą temu tematowi. Przejeżdżając przez następną miejscowość, stworzoną również za czasów działalności TRH – Odletajkę, dotarli do Wołajowic. Tutaj przewidziano dla nich gorący posiłek.

Rajd zakończono w Dziekanowie, dawnej siedzibie Rady Gospodarczej TRH. Po obejrzeniu drewnianej zarządcówki, murowanej kuźni i grobowca Józefa Grotthusa, pierwszego prezesa Towarzystwa, uczestnicy rajdu udali się w drogę powrotną.

Głównym celem rajdu było zapoznanie jego uczestników z postacią ks. Stanisława Staszica i działalnością Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego. Młodzież zapoznała się również z walorami krajobrazowymi i kulturowymi naszego regionu. W rajdzie uczestniczyło 21 uczniów Szkoły Podstawowej w Moniatyczach wraz z opiekunami.

GOK