Region: Afrykański pomór świń (ASF) – ulotka informacyjna dla mieszkańców

W związku ze stwierdzeniem na terenie Białorusi afrykańskiego pomoru świń (ASF), kieruję prośbę do mieszkańców o zapoznanie się z informacjami zawartymi w ulotce informacyjnej o tej chorobie.

Reklamy

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF w związku, z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu gospodarstw utrzymujących świnie, rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo, jak również przez zakażoną paszę, wodę, wyposażenie oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami).

W chwili obecnej liczne ogniska ASF występują na terytorium Federacji Rosyjskiej, a na początku sierpnia br. wystąpienie tej choroby odnotowano na Ukrainie. Prawdopodobne przeniesienie choroby na terytorium Ukrainy nastąpiło poprzez przywiezienie żywności z Federacji Rosyjskiej przez osoby przebywające tam na wakacjach.

 

Więcej w ulotce inforamcyjnej…

Afrykański pomór świń (ASF) – ulotka »

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii

Ryszard Kern