19 kwietnia 2024

Region: Obchody Dnia Służby Celnej

W piątek (13.09) na Placu Litewskim w Lublinie funkcjonariusze i pracownicy Izby Celnej w Białej Podlaskiej uczcili Dzień Służby Celnej.

Uroczystości odbyły się w stolicy naszego województwa i tradycyjnie rozpoczęła je msza w Archikatedrze Lubelskiej. Po jej zakończeniu celnicy przemaszerowali Krakowskim Przedmieściem na Plac Litewski, gdzie o godzinie 13 rozpoczął się uroczysty apel.

Poza funkcjonariuszami i pracownikami bialskiej Izby Celnej uroczystość zgromadziła przedstawicieli parlamentu, służb dyplomatycznych, władz wojewódzkich i powiatowych, a także służb i instytucji na co dzień współpracujących ze Służbą Celną.

Jak wskazał w swym przemówieniu dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej Remigiusz Woźniak ostatnie lata to okres wielu zmian w Służbie Celnej; zmian, które pozwoliły zbliżyć się do obywateli oraz podnieść jakość świadczonych usług. Podkreślił jednocześnie, że koncentrując się na ułatwieniach dla uczciwych przedsiębiorców i podróżnych Służba Celna nie rezygnuje z walki z patologiami, w tym przemytem papierosów i nielegalnym handlem paliwem.
Jak co roku Dzień Służby Celnej był okazją do podziękowania funkcjonariuszom za ich codzienną służbę oraz wręczenia awansów i wyróżnień.

Liczne atrakcje z okazji Dnia Służby Celnej celnicy przygotowali też dla mieszkańców Lublina. Wszyscy, którzy w tym dniu zjawili się na Palcu Litewskim mogli obejrzeć wystawę towarów zatrzymanych na granicy, w tym podrabianych kosmetyków, odzieży znanych marek, zegarków, płyt CD. Wśród prezentowanych eksponatów znalazły się też ikony, XVI- i XVII-wieczne monety, a nawet sprzęt dentystyczny.
Najmłodsi mogli wczuć się w rolę chemika i wspólnie z funkcjonariuszami i pracownikami Laboratorium Celnego w Koroszczynie przeprowadzić kilka eksperymentów. Za aktywność otrzymywali pamiątkowe dyplomy Młodego Chemika Służby Celnej.

Niezmienną popularnością cieszyły się zajęte na granicy okazy roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem i objętych ochroną na mocy międzynarodowej konwencji CITES. Prezentowane w Lublinie skóry niedźwiedzia, zebry, geparda, pytona, spreparowany krokodyl, żółw morski czy cios słoniowy to tylko nieliczne przykłady „pamiątek” z podróży zarekwirowanych przez Służbę Celną. Gatunki te zagrożone są wyginięciem właśnie z powodu nielegalnego obrotu, zarówno żywymi okazami, jak też wyrobami pochodnymi.

* * *

Z okazji przypadającego 21 września Dnia Służby Celnej:

  • Prezydent RP, na wniosek Ministra Finansów, mianował na pierwszy stopień służbowy w korpusie oficerów młodszych Służby Celnej, tj. stopień podkomisarza celnego,7 funkcjonariuszy celnych Izby Celnej w Białej Podlaskiej.
  • Szef Służby Celnej nadał wyższe stopnie służbowe w korpusie oficerów młodszych i starszych 5 funkcjonariuszom celnym Izby Celnej w Białej Podlaskiej (jeden funkcjonariusz celny otrzymał stopień w korpusie oficerów starszych, czterech – w korpusie oficerów młodszych).
  • Dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej awansował na wyższy stopień służbowy 285 funkcjonariuszy celnych.
  • Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 31.07.2013 r. o nadaniu odznaczeń, na wniosek Ministra Finansów, za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego lub mienia 3 funkcjonariuszy celnych Izby Celnej w Białej Podlaskiej zostało odznaczonych MEDALEM ZA OFIARNOŚĆ I ODWAGĘ.
  • Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 31.07.2013 r., na wniosek Ministra Finansów 1 funkcjonariusz celny Izby Celnej w Białej Podlaskiej odznaczony został KRZYŻEM ZASŁUGI ZA DZIELNOŚĆ.
  • Prezydent RP, na wniosek Ministra Finansów, wyróżnił 13 funkcjonariuszy celnych MEDALEM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ (6 funkcjonariuszy celnych otrzymało złoty medal, 7 – srebrny).
  • 6 funkcjonariuszom celnym Minister Finansów, na wniosek Szefa Służby Celnej, w uznaniu zaangażowania i wkładu w rozwój Służby Celnej nadał odznaki ZASŁUŻONY DLA SŁUŻBY CELNEJ (3 funkcjonariuszy celnych otrzymało srebrną odznakę, 3 – brązową).

Wyróżnienia przyznane przedstawicielom służb współpracujących ze Służbą Celną:

  • Z okazji Dnia Służby Celnej srebrną odznaką ZASŁUŻONY DLA SŁUŻBY CELNEJ odznaczony został Pan Paweł Łabędzki – Dyrektor Delegatury ABW w Lublinie.

 

Info i fot. SCRP