Region: Papierosowy weekend

Papierosy o wartości rynkowej przekraczającej 11,5 tys. zł znaleźli w dachu Mercedesa Sprintera funkcjonariusze Służby Celnej z polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Zosinie. Kontrabandę próbował przewieźć 32-letni mieszkaniec Łucka na Ukrainie.

Reklamy

Mercedes z kontrabandą pojawił się na przejściu granicznym w piątek (08.02) w nocy. Kierowca i dwaj pasażerowie do kontroli celnej zgłosili tylko rzeczy osobiste oraz wyroby akcyzowe w ilościach zgodnych z określonymi w przepisach normami. Wszyscy jechali do Włoch. Mając wątpliwości, że deklaracje podróżnych są zgodne z prawdą  celnicy skierowali pojazd do szczegółowej rewizji. Typowanie okazało się trafne. W dachu Mercedesa znajdowało się ponad tysiąc paczek ukraińskich papierosów.

Do próby przemytu przyznał się kierowca, 32-letni mieszkaniec Łucka. Twierdził, że papierosy kupił w jednym ze sklepów na Ukrainie, a potem schował w pojeździe. Innych szczegółów sprawy nie chciał podać. Nie wiadomo, czy papierosy miały trafić na polski rynek, czy też docelowo do Włoch, gdzie ich wartość rynkowa byłaby znacznie wyższa.

Mężczyzna złożył wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, wpłacając blisko 10 tys. zł na poczet grożącej mu kary grzywny.

 

Z kolei blisko tysiąc trzysta paczek papierosów w przerobionym nadkolu autokaru oraz w podłodze i ściance bocznej osobowego Volkswagena znaleźli celnicy z przejścia granicznego z Białorusią w Terespolu.

Na papierosy w tylnym nadkolu celnicy natrafili w trakcie szczegółowej kontroli autokaru na białostockich numerach rejestracyjnych. Wewnątrz specjalnie przygotowanej skrytki zmieściło się ponad pięćset paczek papierosów. Do własności nielegalnego towaru przyznał się kierowca pojazdu Władysław R. Mężczyzna oświadczył, że papierosy kupił w Brześciu i wiózł do Polski na własne potrzeby. Celnicy oszacowali wartość rynkową nielegalnych wyrobów tytoniowych na 5,7 tys. zł.

Władysław R. wyraził chęć dobrowolnego poddania się odpowiedzialności oraz wpłacił 5 tys. zł na poczet kary grzywny oraz kosztów postępowania.

Nieco więcej, bo siedemset sześćdziesiąt paczek papierosów, próbował przewieźć przez polsko-białoruską granicę w Terespolu 30-letni Yury L.  Kontrabandę o szacunkowej wartości rynkowej ponad 8 tys. zł.  Białorusin ukrył w podłodze i w ściance bocznej swojego Volkswagena.

W związku z próbą przemytu mężczyźnie grozi teraz wysoka grzywna.

 

Źródło i fot. SCRP