Region: Podczas prac polowych znalazł bombę lotniczą

Niewybuch bomby lotniczej odnaleziony został wczoraj po południu podczas prac polowych w miejscowości Zabiele w powiecie radzyńskim. Jest to najprawdopodobniej pozostałość z czasów II wojny światowej o dużej sile rażenia. Bomba została zabezpieczona i jeszcze tego samego dnia zneutralizowana.

Reklamy

Wczoraj po południu podczas prac polowych w miejscowości Zabiele ujawniony został niewybuch bomby lotniczej. Mężczyzna, który zauważył przedmiot o znalezisku powiadomił Policję. Radzyńscy funkcjonariusze zabezpieczyli miejsce do czasu przybycia saperów. Zabezpieczony przedmiot to niewybuch bomby lotniczej o wadze 50 kg o sile rażenia do 1000 m. Prawdopodobnie pochodzi on z okresu II wojny światowej.
 
Na miejsce przybył patrol rozminowania z Jednostki Wojskowej w Chełmie i zabezpieczył niewybuch. Mundurowi sprawdzili również miejsce znalezienia bomby, nie ujawniając tam innych niebezpiecznych przedmiotów.
 
Policjanci przypominają jak należy zachować się w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch: Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć.
 
O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Policjanci zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.
 
 
 
źródło i fot. KWP Lublin (B.S.)