22 lipca 2024

Region: Rozbito gang zajmujący się wyłudzaniem leasingu i praniem brudnych pieniędzy

Policjanci CBŚ KGP rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniami i praniem brudnych pieniędzy. Łączna suma wyłudzonych towarów i pieniędzy wynosi prawie 3,5 miliona złotych, natomiast suma fikcyjnych faktur ponad 70 milionów złotych.

Reklamy

Do ostatnich zatrzymań czterech osób doszło wczoraj i w minioną środę. W sumie do tej sprawy prowadzonej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie zarzuty usłyszało 21 osób, z czego 11 udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, natomiast 2 jako kierujący grupą. Sprawcy odpowiedzą m.in. za pranie brudnych pieniędzy i oszustwo. Policjanci zabezpieczyli mienie sprawców na kwotę prawie 1,5 miliona złotych.
 
Sąd zastosował w tej sprawie trzy tymczasowe areszty. Policjanci prowadzili swoje działania wspólnie z pracownikami Wydziału Wywiadu Skarbowego. Z dotychczasowych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że sprawcy dokonali „wyprania” pieniędzy na kwotę około 23 milionów złotych.
 
Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się wyłudzaniem leasingu i praniem brudnych pieniędzy liczyła 13 osób. Wśród nich byli mieszkańcy z województwa mazowieckiego, którzy kierowali grupą. Sprawcy działali od 2008 do 2012 roku. Oszuści założyli podmioty gospodarcze na terenie województwa lubelskiego i mazowieckiego. Firmy w rzeczywistości nie prowadziły żadnej działalności, jednak jak to wynika z dokumentacji dochodziło do wielu transakcji poprzez wystawianie faktur niedokumentujących rzeczywiste zdarzenia gospodarcze.
 
Celem sprawców było udokumentowanie wielomilionowych obrotów, po to aby zarówno wyłudzić towary i pieniądze jak również „wyprać” pieniądze. Łączna suma wystawionych faktur to ponad 70 milionów złotych, natomiast wyłudzonych z towarów i pieniędzy prawie 3,5 miliona złotych. Wśród towaru wyłudzonego od banków i inwestycji finansowych jest mienie ruchome znacznej wartości.  
 
 
 
źródło i fot. KWP Lublin (AF.)