Region: Trzej mężczyźni usłyszeli zarzuty kłusownictwa

W środę Policjanci z Komisariatu Policji w Janowie Podlaskim przedstawili zarzuty kłusownictwa trzem mężczyznom w wieku od 26 do 29 lat. Z policyjnych ustaleń wynika, że grupa, która działała od 2011 roku, pozyskała kilkanaście sztuk zwierzyny łownej, przede wszystkim dzików i saren, a także zajmowała się kłusownictwem ryb na Bugu. Funkcjonariusze zabezpieczyli trofea łowieckie, sieci połowowe, wnyki i metalowe pułapki służące do kłusownictwa oraz kilkadziesiąt kilogramów mięsa i jego wyrobów.

Reklamy

Zatrzymani przez janowskich stróżów prawa to dwaj 29-letni mieszkańcy gminy Janów Podlaski oraz 26-latek z gminy Sarnaki. Kłusownictwem zajmowali się od grudnia 2011 r. przede wszystkim na terenie lasów należących do Leśnictwa Konstantynów.
 
Z ustaleń mundurowych wynika, że mężczyźni za pomocą wnyków weszli w posiadanie dziesięciu dzików i czterech saren. W grudniu ubiegłego roku w zastawione najprawdopodobniej przez nich wnyki wpadł łoś, którego w stanie skrajnego wyczerpania znaleźli myśliwi. Niestety zwierzę trzeba było dobić.
Podczas czynności procesowych policjanci zabezpieczyli kilkadziesiąt kilogramów mięsa z dziczyzny oraz wyrobów wędliniarskich, a także narzędzia służące do kłusownictwa: wnyki i metalowe pułapki. Zatrzymani zajmowali się również kłusownictwem rzecznym. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kłusując na rzece Bug, przy użyciu rybackich narzędzi połowowych, w postaci sieci, dokonali połowu niemniej niż 100 kg ryb różnych gatunków. Podczas przeszukania posesji jednego z zatrzymanych zabezpieczono ponton oraz pięć sieci rybackich.
 
Zatrzymani zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych i przyznali się do postawionych im zarzutów. Chcą dobrowolnie poddać się karze uzgodnionej z Prokuratorem. Na poczet grożących kar i środków karnych policjanci zabezpieczyli od nich pieniądze w kwocie 6 500 zł.
 
Za te przestępstwa grozi do 5 lat pozbawienia wolności oraz przepadek zabezpieczonego mienia.
 
 
Wideo:
 
 
 
 
źródło, fot., wideo KWP Lublin (JJ)