Rekonstrukcja bitwy pod Wojdą

28 maja br. o godzinie 18.00 w miejscowości Wojda odbyła się rekonstrukcja bitwy pod Wojdą. Została zorganizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Jestem” im. Św. Jana Bosko przy współpracy ze Stowarzyszeniem Młodych Hrubieszowian „Viritim”. Rekonstrukcja bitwy była drugim etapem projektu „Mądrzej kochać Ojczyznę”.

Reklamy

Bitwa pod Wojdą miała miejsce 30 grudnia 1942 roku. Była to pierwsza w kraju bitwa stoczona przez partyzantów Batalionów Chłopskich z niemieckim okupantem. W bitwie poległo 8 partyzantów, ofiary po stronie okupanta to 20 zabitych i 30 rannych, wieś została spalona, a jej 11 mieszkańców zamordowano. Bitwa pod Wojdą dała początek tzw. powstaniu zamojskiemu, w którym aż do wyzwolenia walczyło 22 tys. żołnierzy.

Bitwa pod Wojdą odegrała bardzo ważną rolę w okupacyjnych losach Zamojszczyzny. Dowiodła skuteczności podejmowanej walki z wrogiem i dopingowała do dalszego sprzeciwu.

Rekonstrukcję rozpoczęto od odczytania rysu historycznego tego wydarzenia. Następnie odtworzono wkroczenie niemieckich żołnierzy do wioski i przebieg wypędzania ludności z chaty zbudowanej na potrzeby rekonstrukcji. Potem nastąpiła bitwa. W role partyzantów, mieszkańców wioski i żołnierzy wcielili się harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej z Zamościa i Hrubieszowa. Harcerze zapewnili widowisko pełne wrażeń i zwrotów akcji. Dzięki racom dymnym i wyjątkowym efektom dźwiękowym organizatorom udało się stworzyć niecodzienny i realistyczny spektakl. Na to widowisko historyczne przybyło ok. 200 widzów.

Za scenariusz i reżyserię całego wydarzenia odpowiedzialni byli Paweł Pietrona i Piotr Perechowski ze Stowarzyszenia Młodych Hrubieszowian „Viritim”. Koordynatorem współpracy między stowarzyszeniami była Justyna Pietrona, również ze SMH „Viritim”.

Szczegółowych informacji udzielają:

Paweł Pietrona tel. 785192153, e-mail: ppietrona@gmail.com

Piotr Perechowski tel. 783693699, e-mail p.perechowski@gmail.com

Więcej zdjęć:

Tutaj »