Relacja z Dożynek Powiatowo – Gminnych Jarosławiec 2013

W dniu 1 września 2013r. w Jarosławcu mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego obchodzili Powiatowo – Gminne Święto Plonów. Tegoroczne Dożynki odbywały się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Reklamy

Swoją obecnością na tegorocznym Święcie Plonów zaszczycili nas znakomici goście: Wiceminister w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Tadeusz NalewajkWiceminister w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Pan Marceli Niezgoda,Poseł do Parlamentu Europejskiego Pan Arkadiusz Bratkowski, Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Pan Tomasz Zając, Starosta Kętrzyński Pan Tadeusz Mordasiewicz,przedstawiciele samorządów gminnych, służby mundurowe, goście z zaprzyjaźnionych powiatów z Polski, a takżePrzewodniczący Państwowej Rejonowej Administracji we Włodzimierzu Wołyńskim Walentin Michałowicz Skuba.

O godz. 10-tej wyruszył korowód dożynkowy prowadzony przez Orkiestrę Dętą z Uchań. Każda z Gmin przygotowała pięknie utkany ze zboża wieniec. Wszystkie wzięły udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynek. Każda z gmin  na  stoisku promowała swój region. Na czele delegacji wieńcowych byli Starostowie tegorocznych dożynek Pani Beata Niemczyk i Pan Arkadiusz Grabowski.

Dożynkowe uroczystości rozpoczęły wystąpienia gospodarzy oraz zaproszonych Gości. Następnie odbyła się Msza Święta Dziękczynna w intencji rolników z powiatu hrubieszowskiego, celebrowana przez Proboszcza Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Uchaniach ks Kazimierza Stelmaszczuka. Podczas Mszy Świętej nastąpiło poświęcenie wieńców dożynkowych wykonanych z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów. Po uroczystej Mszy zostały wręczone nagrody „Zasłużonych dla rolnictwa”

Tradycyjnie odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec. W konkursie powiatowym na najlepszy wieniec dożynkowy komisja z Muzeum im. St. Staszica w Hrubieszowie pod przewodnictwem Dyrektora Bartłomieja Barteckiego przyznała następujące nagrody:

I nagrodę przyznali Sołectwu Ostrówek, Gmina Trzeszczany

II nagroda została przyznana Sołectwu Terebiń, Gmina Werbkowice

III nagrodę zdobyło Sołectwo Janki, Gmina Hrubieszów

W części artystycznej występowały następujące zespoły: m.in. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej, Folklorystyczny Zespół z Włodzimierza Wołyńskiego, zespół „Nadzieja”, zespół „Staszicowiacy” z kapelą z Jarosławca, zespół „Pogranicze” z Przewodowa, „Moch-Bend” z Mircza, „Stokrotki” z Nieledwi, Chór Myśliwski „Knieja” z Zamościa, grupa taneczna „Twister”, kabaret „Luss”, solistka Anna Kotskiewicz. Wieczorną zabawę poprowadził DJ Marian Paszczuk (Manieczki).

 

Galeria zdjęć:

http://www.starostwo.hrubieszow.pl/hrubieszow.php?get=page,1539,56