6 grudnia 2023

Rocznica śmierci mjr. Hieronima Dekutowskiego – ZDJĘCIA

7 marca obchodziliśmy 72. rocznicę śmierci mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” – oficera Armii Krajowej, członka Zrzeszenia WiN, cichociemnego. Od 1 marca 2017 roku „Zapora” jest także patronem Lubelskich Terytorialsów.

Reklamy

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej upamiętnili rocznicę śmierci swojego patrona, wystawiając w niedziele, 7 marca br. posterunek honorowy i składając symboliczną wiązankę przy tablicy pamiątkowej „Zaporczyków” na Placu Zamkowym w Lublinie. Ponadto delegacja żołnierzy 2 LBOT złożyła wiązankę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w  Warszawie, gdzie na Łączce w kwaterze „Ł”, latem 2012 roku odnaleziono szczątki majora.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w piątek, 5 marca br. w Kościele Garnizonowym w Lublinie odbyła się także Msza św. w intencji mjr. Hieronima Dekutowskiego i jego podkomendnych. Złożono kwiaty na symbolicznym grobie „Zapory” na cmentarzu przy ulicy Białej w Lublinie, a także pod pomnikiem przy XXIX LO im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” przy ulicy Lipowej w Lublinie.

Reklamy

Major Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”, urodził się 24 września 1918 roku w Dzikowie koło Tarnobrzega. Żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, oficer Armii Krajowej, członek Delegatury Sił Zbrojnych i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, cichociemny, kawaler orderu Virtuti Militari. Lubiany przez rówieśników, szybko trafił do harcerstwa. Maturę zdał jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Był ochotnikiem w wojnie obronnej 1939 roku, mając zaledwie 20 lat.

Przedostał się do Francji, a następnie do Anglii, gdzie trafił do ośrodka szkoleniowego cichociemnych, gdzie w marcu 1943 roku złożył przysięgę i przybrał pseudonim „Zapora”. Został przerzucony do Polski w nocy z 16 na 17 września 1943 roku. Podporządkowano mu wszystkie oddziały leśne w okręgu lubelskim, a z czasem również tereny Rzeszowszczyzny i świętokrzyskiego.

16 września 1947 został zatrzymany. Przeszedł okrutne śledztwo w centralnym więzieniu MBP przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Do samego końca nie pozostawał bierny, jeszcze przed wykonaniem wyroku podjął nieudaną próbę ucieczki z celi więziennej. Został stracony 7 marca 1949 w więzieniu przy ul. Rakowieckiej i pochowany w tajemnicy w nieznanym przez lata miejscu. Szczątki Hieronima Dekutowskiego odnaleziono latem 2012 roku w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

(info i fot. 2LBOT)


Zobacz też:

Kobiety w WOT

Kobiety w WOT

Lykoland na FB