29 września 2023

Rozbicie gangu samochodowego z Wołomina. Śledztwo prowadzi lubelska prokuratura

Policjanci z Lublina, Białegostoku, Warszawy oraz funkcjonariusze Straży Granicznej i Urzędu Kontroli Skarbowej zatrzymali ośmiu mężczyzn w wieku od 28 do 45 zajmujących się kradzieżami i paserstwem samochodów osobowych na dużą skalę. Będą odpowiadać m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieże z włamaniem, paserstwo.

Reklamy

Śledztwo w sprawie w tej sprawie prowadzi Wydział V Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Czynności w tym śledztwie wykonują policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie. Prokuratorzy i lubelscy policjanci zaplanowali na poniedziałek realizację, która objęła swym zasięgiem kilka powiatów na terenie województwa mazowieckiego, Warszawy oraz kilku podwarszawskich miejscowości. Do akcji zaangażowano policjantów z Lublina, Białegostoku, Komendy Stołecznej Policji oraz Straży Granicznej i białostockiego Urzędu Kontroli Skarbowej.

Podczas realizacji zatrzymano osiem osób w wieku od 28 do 45 lat z powiatu wołomińskiego, pruszkowskiego oraz Warszawy. Czterech z nich będzie odpowiadać za kradzież z włamaniem do samochodów. Wczoraj w prokuraturze Okręgowej w Lublinie część z nich usłyszała zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a 29- letni Marek B. z Wołomina kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Reklamy

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa działała od jesieni 2013 roku do 5 czerwca 2014 roku. W tym czasie szacuje się, że dokonała kradzieży kilkudziesięciu pojazdów o nieustalonej na chwilę obecną wartości. Poszczególni członkowie grupy posiadali zadania związane z rozpoznaniem,  kradzieżą aut, ich rozkompletowaniem, legalizacją i sprzedażą.

Policjanci zabezpieczyli m.in. Mitsubishi Outlander pochodzący z kradzieży w Warszawie oraz kilka samochodów posiadających ślady ingerencji w pola VIN. Policjanci zabezpieczyli tez sprzęt komputerowy oraz telefony komórkowe.

Reklamy

Policjanci zabezpieczyli też mienie należące do podejrzanych o szacunkowej wartości 170 tys. złotych oraz 80 tys. w gotówce.

Wszyscy będą odpowiadać za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, czterech z nich za kradzieże, a pozostali za paserstwo.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

 

Wideo »

 

mł. insp. Janusz Wójtowicz

źródło i fot. KWP Lublin