Skutki gwałtownych burz

HrubieszówPowat hrubieszowski

Reklamy

24 czerwca na terenie gmin Dołhobyczów i Mircze miały miejsce gwałtowne opady deszczu. Zalane zostało kilka gospodarstw. Największe zagrożenie było w miejscowości Liwcze gm. Dołhobyczów. Tam po „oberwaniu chmury” woda ściekająca z pól utworzyła rzekę przepływającą przez 4 gospodarstwa.

Poziom wody był na tyle wysoki, że woda wlewała się do budynków mieszkalnych przez okna. Na miejsce zdarzenia przybyło ok. 40 strażaków, Wójt Gminy Dołhobyczów, Policja, Pogotowie Ratunkowe, Straż Graniczna, Gminny Zakład Usług Komunalnych.

Akcja ratownicza polegała na ewakuacji mieszkańców z zalanych mieszkań, po czym w celu odprowadzeniu wody z zalanych gospodarstw przekopano drogę powiatową. Przekopanie drogi przyniosło oczekiwany efekt tj. obniżenie poziomu wody. Dalsze działania służb ratowniczych polegały na wypompowaniu wody z zalanych pomieszczeń i zabezpieczeniu przekopanej drogi.

Obecnie mieszkańcy podtopionych gospodarstw muszą uporać się ze zniszczeniami spowodowanymi falą wody, zanieczyszczonymi studniami wody pitnej oraz ogromnymi ilościami błota w mieszkaniach i na podwórkach.

W Wereszynie woda zalała drogę wojewódzką. Strażacy zabezpieczyli to miejsce i zamknęli ją na okres zagrożenia.

W Kułakowicach II doszło do pożaru budynku mieszkalnego. Tam prawdopodobnie w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej spłonęła kuchnia i połowa więźby dachowej. Straty wstępnie oszacowano na 50 tys. zł.

Do mniejszych podtopień doszło też w: Horoszczycach, Witkowie i Mirczu.

Oprócz powyższych zdarzeń strażacy pompowali wodę z zanieczyszczonych wodą opadową studni.

tekst i foto
st. asp. Piotr Sendecki

zobacz zdjęcia »

Hrubieszow LubieHrubie 2009