Spacer w czasie przez ulicę Pereca w Zamościu

W oknach budynku rektoratu Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu pojawiły się zdjęcia przedstawiające, jak zmieniał się przez lata budynek przy ul. Pereca 2, przeplatane fotografiami prezentującymi różne miejsca Starego Miasta w Zamościu, w różnych dekadach XX wieku.

Reklamy

Zdjęcia pozwalają widzom na swego rodzaju „spacer w czasie” przez ulicę Pereca. Widzowie mijają na fotografiach Rynek Solny, synagogę, docierając do budynku Pereca 2, który w swej historii był siedzibą internatu Liceum Plastycznego, Państwowej Szkoły Muzycznej, a obecnie funkcjonuje w nim rektorat Uczelni Państwowej w Zamościu. Ponadto na zdjęciach znaleźć można również różne miejsca Starego Miasta w Zamościu, o których dziś można tylko powiedzieć, że takie w Zamościu były. Są to m.in. mykwa żydowska przy ul. Zamenhoffa, dorożki na Rynku Solnym, metalowe schody zamojskiego ratusza.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego w Zamościu, Muzeum Zamojskiego oraz zbiorów prywatnych p. Wiesława Smyka, prowadzącego na Facebooku profil „Zamość drewniany i zamojskie archiwalia” oraz p. Stanisława Orłowskiego, nestora zamojskiego środowiska fotograficznego.

Reklamy

Wszystkim instytucjom i osobom, które wsparły tę inicjatywę, Uczelnia Państwowa w Zamościu składa serdeczne podziękowania za okazaną pomoc i życzliwość.

Fotografie oglądać można w oknach budynku rektoratu UPZ od strony ul. Pereca oraz od strony ul. Łukasińskiego.

info: UPZ, fot. Szymon Łyciuk