Sprawdź stan swojego konta w ZUS – WIDEO

Każdy ubezpieczony może już sprawdzić przez internet, jaki kapitał zgromadził na emeryturę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. ZUS właśnie zakończył coroczną akcję udostępniania klientom informacji o stanie ich kont.

Reklamy

Zakład przygotował podsumowanie składek według stanu na 31 grudnia 2020 roku dla 22,8 mln osób. Indywidualną informację można sprawdzić przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Należy wejść w zakładkę „Ubezpieczony”. W menu po lewej stronie wybieramy następnie „Informacje o stanie konta”, a potem „Informacja za 2020 r.”. Tak jak rok temu nie będzie wysyłki papierowych listów.

Składki i prognoza emerytury

Zestawienie opisuje łączny stan konta emerytalnego na koniec 2020 roku po ostatniej rocznej waloryzacji składek. Wskazuje też, jaką kwotę ubezpieczony zgromadził na dziedziczonym subkoncie w ZUS oraz jaka kwota trafiła do otwartego funduszu emerytalnego. Zawiera również wykaz składek emerytalnych z ubiegłego roku w podziale na miesiące.

Osoby, które w zeszłym roku skończyły co najmniej 35 lat, dostają dodatkowo prognozę emerytury. ZUS stosuje dwa warianty tych wyliczeń. Pierwszy przewiduje, jakiej kwoty mógłby spodziewać się ubezpieczony, odprowadzając składki średnio takie, jak w poprzednich latach i pracując do wieku emerytalnego. Drugi wariant pokazuje, co by było, gdyby ubezpieczony już teraz przestał pracować. Warto pamiętać, że to tylko prognoza. Będzie się zmieniać wraz z kolejnymi wydarzeniami w życiu zawodowym przyszłego emeryta.

Konto na PUE ZUS

Dostęp do swojego profilu na PUE ZUS można uzyskać, rejestrując się na platformie z użyciem podpisu elektronicznego (np. profilu zaufanego), bankowości elektronicznej, podczas internetowej e-wizyty w ZUS lub w lokalnej placówce ubezpieczyciela. Konto na PUE przyda się także do korzystania z bonu turystycznego, składania wniosku o 300+ na wyprawkę szkolną i załatwiania wielu innych spraw w ZUS.

(info, wideo: ZUS)


Zobacz też:

Lubelskie: Wakacyjny boom na bony turystyczne

Lubelskie: Wakacyjny boom na bony turystyczne

LubieHrubie na Instagramie