Sputnik nad Zamościem – replika 7. Festiwalu Filmów Rosyjskich

7. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” rozpoczął filmową podróż do kilkudziesięciu miast Polski, w grudniu zagości również w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu. W zamojskiej replice „Sputnika” zobaczymy 5 filmów: „Córka” „Żyć”, „Rusałka”, „Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze” oraz „Szczęście Ty moje”. Na pokazy filmowe kinematografii rosyjskiej zapraszamy od 5 do 19 grudnia 2013.

Reklamy

 

Program projekcji:

5.12.2013 /czwartek/ godz. 19:00 –  „Córka”

Reklamy

10.12.2013 /wtorek/ godz. 19:00 – „Żyć”

11.12.2013 /środa/ godz. 19:00 – „Rusałka”

12.12.2013 /czwartek/godz. 19:00 – „Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze”

19.12.2013 /czwartek/ godz. 19:00 – „Szczęście Ty moje”

 

CÓRKA, reż. Aleksandr Kasatkin, Natalia Nazarowa, dramat, 2012, 110 min

Inna mieszka ze swoim tatą i młodszym bratem w niewielkim mieście na prowincji. Przyjaźni się z Maszą. Niestety wkrótce nastolatka ginie z rąk grasującego w miasteczku seryjnego mordercy. Bohaterka filmu poznaje na pogrzebie przyjaciółki syna duchownego Ilję, którego siostra również została zamordowana. Film zdobył Grand Prix 6. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”.

 

ŻYĆ, reż. Wasilij Sigariew, dramat, 2012, 120 min.

Nagrodzony na festiwalach filmowych w Wiesbadenie i Soczi, laureat drugiej nagrody na ubiegłorocznym FFR „Sputnik”. Bohaterowie filmu nagle i w okrutny sposób tracą bliskie im osoby. Tragedia pozbawi ich woli życia. Coś jednak sprawi, że przeciwstawią się swojemu przeznaczeniu i podejmą walkę o lepszą przyszłość. Czy uda im się pokonać samą śmierć?

 

RUSAŁKA, reż. Anna Melikian, dramat, 2007, 114 min.

Na imię miała Alisa i mieszkała nad morzem. Jej życie było całkiem zwyczajne. Marzyła o balecie, śpiewała w dziecięcym chórze i chodziła do szkoły specjalnej. Kiedy miała 6 lat, przestała mówić. Kiedy miała 17 – przeprowadziła się do Moskwy, a kiedy miała 18 – poznała jego… i zniknęła. W wielkich miastach takie rzeczy zdarzają się często.

 

SZCZĘŚLIWI LUDZIE: ROK W TAJDZE, reż. Dmitrij Wasiukow, dokument, 2008, 90 min.

W samym sercu syberyjskiej głuszy, z dala od cywilizacji, 300 osób zamieszkuje małą miejscowości Bakhtia nad rzeką Jenisej – tak Werner Herzog, współautor i narrator filmu „Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze”, rozpoczyna niezwykłą opowieść. Razem z filmowcami, którzy tam dotarli, obserwujemy rok z życia myśliwych, wędkarzy i innych osób zamieszkujących wioskę. Codzienność w przykrytym śniegiem niedostępnym regionie świata.

Z pięknych kadrów filmu wyłania się obraz faktycznie szczęśliwych i spełnionych ludzi. Widać w nich także wielką miłość Dmitrija Wasiukowa, drugiego reżysera, do tajgi i jej mieszkańców. Malowniczym obrazom towarzyszy przepiękną, kontemplacyjną muzyką. 

 

SZCZĘŚCIE TY MOJE, reż. Siergiej Łoźnica, dramat, 2010, 127 min.

Szczęście ty moje” to perfekcyjnie skonstruowany, dopracowany w najdrobniejszym szczególe debiut fabularny znanego dokumentalisty Siergieja Łoźnicy, który tym razem postanowił przedstawić portret współczesnej i minionej Rosji, widzianej z perspektywy zwykłych, prostych ludzi: kierowcy, policjanta, żołnierza, prostytutki, dziecka. Ze strzępów ich wspomnień Łoźnica tworzy opowieść o kraju, którego mieszkańcy całkowicie stracili moralny i emocjonalny balans, a ich życie stało się pasmem gwałtu, mordu i przemocy. Jak przyznaje reżyser, „Szczęście ty moje” oparte jest na faktach, a większość przedstawionych w filmie historii ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

 

Bilety: 12 zł (normalny), 10 zł (ulgowy), 9 zł (dla DKF)